Колективният трудов договор е между работодатели, синдикати и държавата и той регламентира условията на труд в сектор "здравеопазване". Планираното увеличение на заплатите не е осъществено. "След като още преди април месец внесохме проект на Колективен трудов договор, от тогава до ден днешен нямаме никакъв напредък, въобще и не са започнали преговорите.От страна на работодателите срещаме голям отпор и те се стремят да запазят статуквото, да няма колективен трудов договор", каза тя.
Палешникова каза, че няма отзвук от отговорните институции. Проблемът се корени в хроничното недофинансиране на някои от лечебните заведения. По думите й бюджетът на НЗОК е увеличен от миналата година с милиард и 100 милиона лева. И въпреки това процентът на трудовите възнаграждения е увеличичен с около 5%. Университетските и частните болници имат възможност за увеличение на заплатите с 20%, сподели тя.
"Трябва да отбележим, че много общински и държавни болници са недофинансирани. Пари има, но трябва да са целесъобразно разходвани. Едни забогатяват, но други са работещи бедни", подчерта Палешникова. Тя посочи, че на всички трябва да им е ясно, че работещите в здравеопазването не мотат да работят при тези условия. На 16 септември ще бъде проведен общонационален протест. Искането е за адекватно заплащане.
По темата се включи и д-р Неделчо Тотев, председател на Националното сдружение на общинските болници.
"Ако трябва да говорим за единомислие, то го има. Всички страни говорят, че това, което трябва да направим, да повишим работните заплати на служителите ние го искаме даже повече от работодателите, повярвайте". Каза д-р Тотев.
По думите му фокусът е основната заплата.
"Хората ще останат без работа. Щели да протестират. Ами кои ще протестират? Няколко човека, които поради една, или друга причина успяват да настроят против нас работодателилите.", каза той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..