Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството като възможност за обяснение на промяната от 10 ноември 1989 г.

Жерналистката Ани Благова
Снимка: Христина Иванова

"Градски детектив" е документален подкаст за градски истории - архитектура, културна история, митове и легенди. Една от водещите на подкаста е Ана Благова - продуцент, журналист и един от организаторите на инициативата “Стени” на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и на “Прочети София”, с което се обръща внимание на факта, че преди 35 години Източна Европа започна да се променя, след падането на Берлинската стена.  

Ани избира изкуството като възможност да третира темата за промяната, дошла на 10 ноември 1989 г. “Научих за изложбата “11.11.1989”. Това е една изложба, състояла се в Благоевград и е втора изложба със сходно име.

Предната се е казвала “11.11.1988”, т.е. датата е избрана абсолютно произволно и както ми каза организаторът на тази изложба Александър Стоицов: “Избрахме го, защото не искахме да имаме традиционно заглавие”, разказва Ани Благова.

Историята на тази изложба става и първи епизод от сериала към подкаста, който също носи името “11.11.1989”. “В тези епизоди сме търсили по-скоро едно усещане как хората са се чувствали в определен момент”, казва тя и обяснява, че това е опит да се обясни т.нар.“перестройка” (преустройството), което Михаил Горбачов, се опитва да направи по това време, като се опита да отвори за някаква форма на демократизъм Съветския съюз.

Есенното издание на инициативата “Литературни срещи” среща столичани с журналиста Михаел Зигер - собственик на опозиционната телевизия “Дождь”, която вече не съществува в Русия, а Зигер живее в Берлин и в САЩ.

“Самото събитие стана съпричастно на първото издание на Фестивала за европейска солидарност под надслов “Стени”, посветено именно на годишнината от падането на стената. Всъщност това е една инициатива, организирана от Културния център на Софийския университет и Центърът за четене и култура.

Този фестивал започна още през октомври с представянето на книга на украинец, историк и изследовател, живеещ в САЩ Серхий Плохий и ще продължи до края на декември, допълни Ана Благова.


Чуйте целия разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38

Академия обучава и подкрепя предприемачи от Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра

Вече 8 години "Академия за местни предприемачи" подпомага хора с предприемачески идеи от различни райони в страната, които искат да стартират собствен бизнес и да допринесат и за развитието на съответния регион. "Това е акселераторска програма, в която хора с идеи или със започнал бизнес в рамките на 3 месеца се обучават да го развият..

публикувано на 14.01.25 в 15:35