Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За добро здраве в студените месеци пулмологът д-р Румяна Малчева препоръчва: Физическа активност, правилно дишане, добър сън, билки

Делта вариантът на COVID-19 засега не се проявява по-различно от предходните варианти по отношение на тежестта на протичане. По-скоро разликите са в бързо разпространение сред нови групи хора, като например децата, казва пулмологът д-р Румяна Малчева. Умерената физическа активност и добър сън и почивка поддържат тонуса ни, а стресът ни прави по-уязвими, казва специалистът.

Имунизацията и ваксинирането срещу сезонен грип и срещу COVID-19 е препоръчително, като след имунизации са наблюдавани много малко нежелани лекарствени въздействия, посочва д-р Малчева.

В сезона на настинките няма защо да сме нащрек. Да сме нащрек значи да сме в стресова ситуация, при която нашето тяло излиза от комфортната зона, категорична е тя.

Д-р Румяна Малчева е завършила МА София, магистър по медицина , специалист вътрешни болести, пневмология и фтизиатрия.

Работила като  лекар ординатор към МБАЛ Балчик до 1994г. Лекар ординатор специалист вътрешни болести до 2004г. Лекар ординатор със спеиалност пневмология и фтизиатрия до момента към МБАЛ Балчик.


Д-р Малчева, какво е по-специфичното в четвъртата вълна на коронавирусната атака и по-конкретно какво е развитието и в община Балчик, как са се изменили симптомите и протичането на заболяването?
Развитието на четвъртата вълна на COVID-19 в Балчик не се различава съществено от това в другите съседни региони. Тя настъпи след добра възможност за провеждане на имунизация през летния сезон, с по-малък риск от заразяване. Тази възможност не бе добре използвана от нашите съграждани. Сигурното е, че вече вирусът не ни изненада, тъй като той ни нападна сред хора, които бяха ваксинирани, такива, които бяха преболедували това заболяване и немалка част, които не бяха боледували.
Разпространението на вируса в такава разнообразна среда въпреки това е твърде бързо. Още през лятото, през месец юли бяха регистрирани активно болни. След това в края на месец август и месец септември SARS COV 2 се разположи в нашата община.
Симптомите на проявление на вируса не са по-различни от предходните варианти. Делта вариантът преобладава при засегнатите пациенти, като най-честите са болки в гърлото, хрема, температура, втрисане, впоследствие и суха дразнеща кашлица и обща отпадналост, недостиг на въздух и болки в гърдите.

Защо нерядко се заразяват преболедували и ваксинирани, някои постъпват в болница? Означава ли това, че Делта вариантът се явява нов за хора, които вече са срещали коронавируса?
Основният процент от заболелите са новозаболели. Сред диагностицираните има и такива, които са били ваксинирани през месец март и април, както и такива, които са прекарали инфекцията в предходните месеци. Последните случаи не са много чести и при тях заболяването протича по-леко.

Делта вариантът засега не се проявява по-различно от предходните варианти по отношение на тежестта на протичане. По-скоро разликите са в бързо разпространение сред нови групи хора, като например децата.


Водите ли статистика колко от пациентите, които стигат до вас с ковид симптоми, са положителни?

Данните от нашите изследвания са следните - през последните две седмици са изследвани 200 души, от тях 20 % са дали положителен резултат. Метод на изследване - бърз антигенен тест. Отново правя уточнение, че повечето от пациентите са насочени от общопрактикуващите лекари с вече установени симптоми.


Идва сезонът на настинките, които сме свикнали да лекуваме в домашни условия. Какво е по-различното сега и за какво трябва да бъдем нащрек?
В сезона на настинките няма защо да сме нащрек. Да сме нащрек значи да сме в стресова ситуация, при която нашето тяло излиза от комфортната зона. Това ни е заложено като защитен механизъм, който е пазил нашите прадеди. В днешно време хормоните на стреса се отделят при напрежение в работата, натрупана преумора, липса на сън при по-чувствителна нервна система. По време на криза хората са по-чувствителни, защото чувството за несигурност, недостатъчна информираност и изненада е силно засилена в цялото общество.


Нужно ли е да се ваксинираме срещу сезонен грип, коронавирус, какъв е вашият съвет? Имате ли данни за сериозни странични ефекти след ваксиниране?
Имунизацията и ваксинирането срещу сезонен грип и срещу COVID-19 е препоръчително, като след имунизации са наблюдавани много малко нежелани лекарствени въздействия.


Вашите препоръки през есенно-зимния сезон, за да сме в добро здраве?

Умерена физическа активност - тялото има нужда от движение и физическо натоварване. Редовно спортуване води до натурално покачване хормона на щастието и е естествен антидепресант. Изберете програма за вашето ниво и си създайте режим.

Сън и почивка - направете съня си един от вашите приоритети- спете от 6 до 8 часа.

Правилно дишане - когато дишаме бавно и дълбоко, ние караме тялото да спре да отделя стресови хормони. Дишайки бавно и дълбоко, можем да разсеем ума си от всичко, което ни притеснява.

Позитивно мислене и благодарност - вместо да се насочваме към негативните моменти от карантината, може да отделим повече време на нашите близки, с които съжителстваме.


Билки, които можем да си осигурим бързо и лесно, имат доказан ефект в борбата със стреса: мента, съдържа ментол, който е естествен седатив; лайка, която съдържа апигенин, антиоксидант; джинджифил - естествен антисептик и силен антиоксидант; валериана - подобрява съня; лавандула - съдържа линалол, който има релаксиращ ефект.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35