Делта вариантът на COVID-19 засега не се проявява по-различно от предходните варианти по отношение на тежестта на протичане. По-скоро разликите са в бързо разпространение сред нови групи хора, като например децата, казва пулмологът д-р Румяна Малчева. Умерената физическа активност и добър сън и почивка поддържат тонуса ни, а стресът ни прави по-уязвими, казва специалистът.
Имунизацията и ваксинирането срещу сезонен грип и срещу COVID-19 е препоръчително, като след имунизации са наблюдавани много малко нежелани лекарствени въздействия, посочва д-р Малчева.
В сезона на настинките няма защо да сме нащрек. Да сме нащрек значи да сме в стресова ситуация, при която нашето тяло излиза от комфортната зона, категорична е тя.
Д-р Румяна Малчева е завършила МА София, магистър по медицина , специалист вътрешни болести, пневмология и фтизиатрия.
Работила като лекар ординатор към МБАЛ Балчик до 1994г. Лекар ординатор специалист вътрешни болести до 2004г. Лекар ординатор със спеиалност пневмология и фтизиатрия до момента към МБАЛ Балчик.
Защо нерядко се заразяват преболедували и ваксинирани, някои постъпват в болница? Означава ли това, че Делта вариантът се явява нов за хора, които вече са срещали коронавируса?
Основният процент от заболелите са новозаболели. Сред диагностицираните има и такива, които са били ваксинирани през месец март и април, както и такива, които са прекарали инфекцията в предходните месеци. Последните случаи не са много чести и при тях заболяването протича по-леко.
Делта вариантът засега не се проявява по-различно от предходните варианти по отношение на тежестта на протичане. По-скоро разликите са в бързо разпространение сред нови групи хора, като например децата.
Водите ли статистика колко от пациентите, които стигат до вас с ковид симптоми, са положителни?
Данните от нашите изследвания са следните - през последните две седмици са изследвани 200 души, от тях 20 % са дали положителен резултат. Метод на изследване - бърз антигенен тест. Отново правя уточнение, че повечето от пациентите са насочени от общопрактикуващите лекари с вече установени симптоми.
Идва сезонът на настинките, които сме свикнали да лекуваме в домашни условия. Какво е по-различното сега и за какво трябва да бъдем нащрек?
В сезона на настинките няма защо да сме нащрек. Да сме нащрек значи да сме в стресова ситуация, при която нашето тяло излиза от комфортната зона. Това ни е заложено като защитен механизъм, който е пазил нашите прадеди. В днешно време хормоните на стреса се отделят при напрежение в работата, натрупана преумора, липса на сън при по-чувствителна нервна система. По време на криза хората са по-чувствителни, защото чувството за несигурност, недостатъчна информираност и изненада е силно засилена в цялото общество.
Нужно ли е да се ваксинираме срещу сезонен грип, коронавирус, какъв е вашият съвет? Имате ли данни за сериозни странични ефекти след ваксиниране?
Имунизацията и ваксинирането срещу сезонен грип и срещу COVID-19 е препоръчително, като след имунизации са наблюдавани много малко нежелани лекарствени въздействия.
Вашите препоръки през есенно-зимния сезон, за да сме в добро здраве?
Умерена физическа активност - тялото има нужда от движение и физическо натоварване. Редовно спортуване води до натурално покачване хормона на щастието и е естествен антидепресант. Изберете програма за вашето ниво и си създайте режим.
Сън и почивка - направете съня си един от вашите приоритети- спете от 6 до 8 часа.
Правилно дишане - когато дишаме бавно и дълбоко, ние караме тялото да спре да отделя стресови хормони. Дишайки бавно и дълбоко, можем да разсеем ума си от всичко, което ни притеснява.
Позитивно мислене и благодарност - вместо да се насочваме към негативните моменти от карантината, може да отделим повече време на нашите близки, с които съжителстваме.
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..