Тази събота от 19.00 часа в младежкото алтернативно пространство за култура „РеБонкърс“ е премиерната за Варна прожекция на късометражния филм „Муза“ на младия режисьор Свилен Славов. Той е на 27 години, роден е във Варна, учил е в Англия, а от няколко години живее и работи в София.
Въпреки, че лентата вече беше представена в други големи градове в страната, прожекцията във Варна създава най-силно вълнение у младия режисьор.
"Много ми е ценна тази прожекция, защото аз съм си от Варна и ще имам възможността да я представя в родния си град", сподели Свилен Славов в интервю за "Радио Варна".
Сюжетът
Лентата разказва за един бивш музикант, чиято кариера е отдавна е в залязла, а той е загубил своята муза и вдъхновение. Докато той си стои на дивана вкъщи се опитва да се сети мелодията на една песен. Тогава се намесва неговият не по-малко странен съсед.
"Ще видите как двамата правят опит да намерят вдъхновението, музата и въпросната мелодия, седнали на маса с по чаша ракия. Самата история е леко абсурдна и в същото време е абстрактна", разкри режисьора.
Как се е зародила идеята за сюжета?
"Аз не претендирам да разбирам от муза и вдъхновение. Ако ме попитате коя е моята муза или моето вдъхновение - трудно ще ви отговоря. Вдъхновяват ме срещите с приятели, вдъхновяват ме хората, които са различни. Единственото, което знам е, че ме е страх да остана без вдъхновение, както музиканта от филма", поясни Свилен Славов.
Звезден каст
Във филма "Муза" участват двама от най-известните български актьори - Димитър Маринов и Китодар Тодоров. В продукцията се включва и Койна Русева, но зрителите ще чуват само гласа й.
"Димитър Маринов влиза в ролята на загубилия вдъхновение музикант, а Китодар ще се превъплати в странния съсед", поясни Славов и разказа как е успял да убеди двамата да се включат в неговия филм.
"С Димитър Маринов се запознахме покрай работата си в една друга продукция в столицата. Още в самото начало си допаднахме много. Използвах случая когато беше в България. Казах му "имам сценарий, искаш ли да го заснемем"? Той прочете сценария и прие идеята с отворени обятия", разказва с усмивка Свилен.
"С Китодар нещата се развиха горе-долу по същия начин. Отдавна и се бях зарекъл, че някой ден ще работим по общ проект. Той също прие с радост предложението ми да се включи във филма, въпреки че е много зает", сподели още Свилен Славов.
Той допълни, че в последните години в България се обръща все по-голямо внимание на късометражното кино. Филмът "Муза" е първият за младия режисьор след завръщането му от Англия, където е учил няколко години.
"Целта ми беше с този филм да ме забележат", поясни Свилен Славов. Той вече е забелязан, тъй като продукцията вече печели награди.
"Муза" е отличен като най-добър късометражен български филм на "International Film Fest" в Бургас. Китодар Тодоров е носител на награда за най-добър актьор на филмов фестивал в Сейнт Андрюс (Шотландия). Филмът е и с номинации в "Златна роза" и наградите "Васил Гендов".
"Следващата ми цел е да създам пълнометражен филм или както хората го наричат - иситнски филм. Аз обаче не съм много съгласен, защото късометражното кино е не по-малко интересно и вълнуващо", сподели Славов.
Чуйте разговора на Иван Барбов със Свилен Славов:
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..