Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С патерица и лопата за сняг на прага на зимата

Преди дни погостувахме за по час време в няколко от малките населени места на нашия Северозапад, за да видим как хората се подготват за зимата.

"Как се подготвяме за зимата? Така- с патерицата и с лопата за сняг"- бе краткият отговор на възрастна жена от село Киреево.

"И кажете там, куде требва, че в Подгоре доктор не иде. До едно време идеше, после мана да идва и... кога да идем за лекарства- за тие, по книжките де, оно га нема тоа доктор... Па ида други дън, па други дън... Нема. Па ние тука сме останали само пропаднали бабички... Те тука те сичко е стар народ... "- остава незавършена приказката си жена от село Подгоре.
 
"Требва редовно да се разрева пътя, що иначе от снег до Киреево и хлеб нема как да ни докарат. И да не ни спират рейсовете! Сега се чува, че ще ни спират едната линия- нема да има сутрин връзка за Кула и Макреш- където сме община. Ако това стане, направо сме загубени..."- тревожат се възрастните хора. Разговорите ни с тях във всяко следващо село са плашещо еднакви. И бързо става ясно, че предимно възрастното население от планинските и полупланинските селца на Северозапада очаква студеното време и декемврийските виелици пак да го откъсне от Света, до който и без това не се чувства особено близо... Съдбата на тези хора остава извън полезрението на т.н. български бизнес- бил той среден, дребен или едър... Тези селски хора не са надеждни редовни пътници за частните превозвачи; те не са платежоспособни потребители на телекомуникационни услуги; те не само че не са богати платци на здравни услуги- точно обратното- те са бреме за здравната ни система... Това е етикетът, който поставя на нашите баби и дядовци циничният прагматизъм на нова България.
Но не са ли точно тези хора половината, че и повече от половината от населението на същата тази нова България, която е горд член на Европейския съюз? И как днешните лъскави български политици-прагматици биха тълкували един от основните принципи на ООН, че нивото на цивилизованост на една нация се измерва по отношението към онази част от населението, която се нуждае от специализирана грижа и закрила? Същото може да се каже и много по-просто- като си спомним приказката за желязната кука, бащата, дядото и внучето... Защото никой не може да гарантира на новите варвари, че и когато остареят ще останат богати... Днес обаче правото да решават е в техни ръце и те- под предтекст, че спасяват държавата от криза, продължават да спасяват единствено и само собственото си благополучие... А да се излезе в спор срещу това им право в днешно време, е равнозначно на предизвестен провал. И как иначе? Мениджър на чужда компания, притежаваща днес всичко, било някога на БТК, обяснява публично, че не го вълнуват бабите по селата, които седят с жичния телефон на скута... Важни са платежоспособните потребители на мобилните мрежи! Мениджър на чужда компания, притежаваща всичко, било някога на родното енерго, спира и пуска тока когато и на когото си иска. Нашенец с ранг на министър планово и открито- напълно законно!- разпродава съоръжения от някога държавните "Напоителни системи"...
 
Държавните ни мъже тези дни добре работят, за да бъдат продадени в скоро време на когото трябва и българските железници. И на добра за купувача цена- за да продължат традицията всяко следващо правителство да открие, разори и продаде на чуждестранни собственици поредния наричан някога "стратегически отрасъл"... А хората, с отчисленията от чиито заплати някога е създавано всичко това, което притежават днешните монополисти, са без ток, без телефон, без редовен транспорт и без медицинско обслужване...
 
Благодаря за такава цивилизованост!
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47