Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволните отряди при бедствия- реалност ли са вече и за ползите от тях

Успяха ли общините да сформират доброволни отряди за защита от бедствия и аварии, и какво печелят жителите им от тях? Това е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН.

Доброволните отряди, според закона трябва да се формират, обучават, оборудват и финансират от общините, а МВР е длъжно да ги води на регистър и да контролира дейността им. Някъде ги има, на други места липсват тези формирования. Въпросът за създаването на доброволни формирования в община Видин е обсъждан, каза Стефан Цветанов, служител по сигурността на информацията в общината.

"Мнението е, че такива трябва да бъдат създадени. Числеността им ще бъде според броя на жителите в общината, като за видинския регион максимумът е 40 души", каза Цветанов и допълни, че доброволците ще бъдат обучени по заявените от тях профили. Предложението за създаване на формированията е внесено в канцеларията на Общинския съвет, което трябва да бъде гласувано от съветниците. Има ползи за населението от отрядите, добави Стефан Цветанов:

"Когато има подготвени хора за действие при бедствия и аварии- това ще е от полза за всички. Доброволците могат да бъдат концентрирани във Видин или на групи по населени места. Част от издържаката им се поема от междуведомствената комисия към Министерския съвет, а друга част- от общината. Хората, които ще бъдат наети, ще имат срок на договора."


В Кула има доброволно формирование за действия при бедствия, аварии и катастрофи. Състои се от 5-ма души, които са от общинската администрация. Формированието е пререгистрирано през януари 2013 г., с намален състав, тъй като населението на общината е под 5 000 души. Преди години формированието е включвало 10 души и е било подчинено на бившето Министерство на извънредните ситуации. Сега е към МВР. Предстои обучение на членовете на екипа, но засега няма финансиране, съобщава сътрудникът ни Христела Александрова.

Миналата година в землището на село Киреево, община Макреш пламна голям пожар, но там влезе в сила самодейният принцип. Пенка Милушева разговаря с кмета на селото, Герго Гергов:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Когато видях, че пожарът трудно може да бъде овладян включих сирената за сигнализация, за да мобилизирам населението. По това време, в Киреево имаше много гости, дошли през лятото да почиват в родното си село. Хората разбраха, че положението е сериозно и излязоха около 80 души. За съжаление, когато имаше нужда едната пожарна кола, която нямаше работа в момента, да бъде прехвърлена на друго място, където имаха нужда от още коли, шофьорът ми каза, че не мога да го командвам. Имаше разнобой на мненията как трябва да се действа", каза кметът. 14 дни в селото се борят с пожара. Това, което създава пречка в битката с огъня е лошото техническо състояние на пожарните коли, на някои от които отказвали и двигателите, обясни още кметът. В помощ на селото допълнителна техника изпращат земеделски производители от Макреш и Раковица, а кметът на Грамада помага с водоноска от Общината. В Макреш формирането на доброволен отряд е било обсъждано в общинския съвет, добави кметът, според който обаче числеността на отряда- 4 души, не е достатъчна.

В община Белоградчик има доброволен отряд за защита от бедствия и аварии, сформиран с решение на Общинския съвет. Състои се от 10 души. Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с Десислава Конова, главен експерт Гражданска защите към Община Белоградчик.

"Предстои доброволците да бъдат обучени. В състава на формированието повечето са работещи хора. В него има и бивш пожарникар, както и спасители, преминали курс за действие при бедствия, аварии и катастрофи. При криза доброволците се свикват по сигнал на началника на пожарната или по указание на кмета. Ползата за хората е, че с тези 10 души ще се опитаме да бъдем максимално полезни за населението. Към момента доброволците разполагат само със специализирана екипировка", разясни експертът.

В община Мездра няма изграден доброволен отряд за защита от бедствия и аварии, предаде сътрудникът ни там Петко Котларски. Частично проблемът е решен с назначените по проект 30 спасители при бедсвия, аварии и катастрофи, от които 21 са в селата и 9 в града. При случаи, изискващи помощ Общината използва също така техника и работници от общинското предприятие "Чистота", които веднага се отзовават при подадени сигнали на граждани, най-често за паднали и опасни дървета и клони.

В община Монтана все още няма изградена доброволческа група, предаде сътрудникът ни Биляна Борисова. Предстои на 7 март, кметът да внесе докладна пред общинския съвет за създаването на отряд от доброволци. Общо от 40 души са необходими за община Монтана. Заплащането на доброволците ще бъде определено с гласуване на общинския съвет. Кандидатите ще трябва да отговарят на определени изисквания и ще се избират от съвместна комисия на Общината и служители на Пожарна и аварийна безопастност. Практиката показва, че при нужда в областта не се явяват много желаещи да бъдат доброволци в извънредни ситуации.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42