Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Патриоти ли са младите хора?

За патриотичното възпитание на младите хора говорим в "Посоките на делника" днес. Има ли го и достатъчно ли е?

© Снимка: ВМРО- Враца

Редица са инициативи в тази насока във Враца. Една от тях е на младежите на ВМРО, които почистиха в областния град къщата на Никола Войводов- един от героите на национално-освободителното движение. Инициативата бе по случай 171 години от рождението и 146 години от гибелта на революционера. Доброволци от ВМРО- Враца взеха участие и в потушаването на пожар край с. Синьо Бърдо.

"Нашите прояви, които са насочени към младите хора са точно за това- да ги възпитаме да мислят патриотично, да знаят, че българската история е една от най-богатите и някога сме били държава, с която цяла Европа се е сравнявала. Сигурен съм, че и в днешно време това може да стане", каза Марин Цветков- председател на градския комитет на ВМРО във Враца. Целта е децата още от малки да видят, че е необходимо да се тачи историята ни. Затова организацията провежда редица инициативи.
 

© Снимка: ВМРО-Враца

Графитите, вместо да бъдат вандалски прояви, както е бил случаят с къщата на Никола Войводов, от ВМРО предлагат те да се използват за по-патриотични цели- да се рисуват български герои с национално значение. Няколко момчета вече са откликнали на идеята на "войводите" и очакват материалите, с които да творят.

"Във Враца все повече хора гледат към историята и патриотизма", е впечатлението на Марин Цветков.

Във Видин от 2005 година развива дейност Младежки клуб "Васил Левски". Организацията е създадена от група ученици в Природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" в града. Това разказа председателят на клуба Ивайло Милушев.

"Клубът е тясно свързан с патриотичното възпитание, което дори е записано в устава и програмата ни. Най-голямата проява е ежегодното участие в националния поход "По стъпките на Левски", който се провежда от 14 до 19 юли, през централния, най-стръмен дял на Стара планина- от Плевен до Карлово." Друга дейност на съмишлениците е поддържането и почистването на паметници, свързани с историческото минало на Видинския край. Клубът провежда и обиколка на историческите места в региона, за което през 2005 година младежката организаиця получава почетна значка от Съюза на ветераните във войните.

"Ако кажа, че има масов интерес сред младите хора, ще Ви заблудя. Но има деца, които се интересуват от подобни инициативи. Младежите, които участват в похода за първа година, остават с трайни впечатления и са много по-убедени за дейност в клуба", допълни Ивайло Милушев.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00