Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докога ще липсват инвестициите във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН

Днес в "Посоките на делника" говорим за икономическата обстановка в Северозапада, намаляващия брой на малките и средни предприятия и липсата на инвестиции, въпреки наличието на условия за развитие на един или друг бизнес.
Според статистиката основните икономически показатели за Видинска област са с по-малък относителен дял спрямо страната. Отрицателната тенденция се отнася за всички основни демографски и икономически показатели- население, наети лица и брой предприятия. В икономическата структура на областта доминиращо място заема секторът на услугите. През 2009 г. в област Видин индустриалният сектор създава 14,95 % от добавената стойност на икономиката в областта.

И така- каква е ситуацията в момента- броят на всички предприятия на територията на област Видин е 3183, като само 4 са големите предприятия, които дават хляб на хората. За периода 2009-2011 година в областта се отчита намаление на предприятията с 250 бр., което представлява над 7,3%. Подробни данни оповести в края на миналата седмица областният управител на Видин Кръстьо Спасов:

"Микропредприятията са 2978, малките- са 175, средните- са 26, и големите фирми над 250 наети лица са само 4. Изводите от тези данни са, че бъдещото развитие на икономиката в областта е свързано с осигуряване на възможности за развитие на конкурентоспособнен микро-, малък и среден бизнес. Към момента те не са достатъчно конкурентоспособни по отношение на достъпа до финансиране, иновативността. Дсотъпът до финасиране е ключов за тях. Много важен е и човешкият фактор. Трябва да се предвидят стимули, особено за стартиращ бизнес- нисколихвени кредити или такива с гратисен период на погасяване, създаване на гаранционен фонд и др."
Тук е мястото на въпроса защо липсват инвеститори, макар да има условия за правене на бизнес. Имаме и конкретни примери от региона. В село Макреш някога е имало керамичен цех, развалините от него стоят и днес. Лилия Димитрова разговаря с кмета Иван Каменов:

"Не заварих като кмет работеща икономика тук. Керамичният цех е върнат на бившите собственици по закона "Лучников", има много наследници. Всеки продаваше тухли и цигли, като смяташе, че това е неговият дял, докато всичко се разграби. На територията на село Макреш се намира най-добрата глина в България. На база на спечелено дело от Община Макреш ние се настанихме в този остатъчен поземлен фонд, пробвахме да намерим инвеститор. През 2001 г., опитахме с чехи, но те така и не направиха нищо. Казаха, че транспортът ще оскъпи продукцията, че пазарът е наводнен с внос и не поискаха да инвестират. Тук обаче има находище на висококачествена глина, само трябва някой да инвестира и така да се оползотвори"- не скри разочарованието си кметът на Макреш.

СнимкаВ кулското село Старопатица, в някогашния краварник, чужд инвеститор е имал намерение да направи цех за производство на екопелети за отопление. За съжаление, инвеститорският интерес изчезнал, а с него и мечтаните работни места, разказа кметът на селото Николай Николов:

"Имаме една сграда от бившето ТКЗС, от която се интересува испанец, иска да направи малък цех. Така ще даде поне 15 работни места. Цехът ще произвежда еко пелети за огрев. Дали ще стане реалност, не мога да кажа, но се надявам, защото имаме нужда от реални работни места."

Снимка

И още- някогашната промишлена гордост на Белоградчик- Телефонният завод, отдавна не е това, което беше. През март 1989 г. в него работят 2650 души, а производството достига 1 250 мил. телефони годишно. Десетки години това производство е структуроопределящо и се доказва на вътрешния и международния пазар. С намаляването на обема на работа намалява и броят на работниците, те не получават редовно заплати. В началото на 2011 година вече са останали около 30 души, които през месец февруари произвеждат последните 100 хил. телефона. След това жителите на града под скалите станаха свидетели на вандалско и безотговорно рушене на Корпус 1 на бившето предприятие. Сега този корпус е напълно разрушен, а вторият се стопанисва от банката-кредитор и е отдаден под наем на шивашка фирма...

Това са само няколко примера от региона за инвеститорския интерес към тях, или по-скоро за липсата на такъв. А ние ще продължим да търсим отговор, защо ситуацията в този край става все по-лоша.

В Закона за малките и средни предприятия е записано, че Министерският съвет одобрява Национална стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия. Министърът на икономиката ръководи държавната политика за насърчаване на малките и средните фирми при постигане на балансирано социално-икономическо развитие на отделните райони на страната. Също така координира провеждането на държавната политика при взаимодействие с държавните органи, органите на местното самоуправление, юридическите лица с нестопанска цел, сдруженията, подпомагащи малките и средните предприятия, и браншовите камари и съюзи. Ако това бе свършено, може би Видин нямаше да е в такова окаяно положение- видно още при влизане в града с останките от някогашния Химкомбинат- сега "жив" наполовина с действащия си ТЕЦ. И това не е единственият пример. Те са навсякъде около нас....



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45