Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са условията на труд на работното ни място

Четири предприятия във Видинско са със система за безопасност при работа

Намаляват трудовите злополуки във Враца

Снимка: Радио Видин
Оказва се, че работата влияе негативно на здравето за над 40% от българите. Поне това показват данните от Националното изследване на условията на труд в България. А за опасни обикновено се считат факторите, които могат да доведат до травматизъм или професионална болест, като упражняването на тежък физически труд, използване на стари технологии, лош микроклимат в предприятието. На базата на това изследване е създаден общ профил на българската икономика за безопасност и здраве при работа. Изследването е имало за цел да покаже рисковите сектори, каза Александър Борисов, главен инспектор в Главната инспекция по труда в София.

"Националното изследване на условията на труд целеше да събере статистическа информация за работодателите в България и да открои кои сектори са по-рискови. След това бяха разработени профили по безопасност и здраве при работа. Разработихме и кодекси на добри практики за спазване на законодателството и осигуряване на безопасни условия по време на работа. Направихме и системи за управлението на безопасността и здравето при работа. Бяха проведени серия обучения на работодатели. Има четири предприятия от Видинския регион, в които са внедрени такива системи"- уточни Александър Борисов.

Тенденция към намаляване на трудовите злополуки във Врачанско отчитат в края на месец април от Националния осигурителен институт (НОИ). За тази година няма инциденти с фатален изход. 5 от тях са настъпили по време на пътуването до работа или след връщане от нея, а 7 са настъпили по време на задълженията и могат да бъдат квалифицирани като "трудови злополуки". Добрата новина е, че до този момент през настоящата година няма смъртен случай по време на работа. През миналата година общият брой на злополуките с работници са били общо 39, като при три от тях се е стигнало до летален край. В 8 от произшествията проблемите са се случили на път до работа, а в 31- докато работниците са били на своите трудови места. През 2012 г. пък регистрираните трудови злополуки в НОИ са били почти два пъти повече от предходната година- или 71. При три от тях е настъпила смърт, 17 са се случили по време на път, а 54 са произшествията, станали на работните места. Информацията от Враца обобщи Жоро Александров.

През миналата година трудовите злополуки у нас са намалели с почти 9% спрямо 2012 г. Най-голям е броят на тези, станали на работното място- 82 %. Именно такъв е случаят от началото на тази година, при който пострада 16-годишно момиче от монтанското село Долно Белотинци. Момичето е пускало силажа в машината за мелене, но тъй като той бил мокър, се опитало да го избута с крака и ножовете захванали краката му. Тя е наета без трудов договор и без разрешително за работа, като непълнолетно лице, припомня историята Биляна Борисова. По този случай, който е трудова злополука има развитие - работодателят е предаден на прокурор, съобщи Димитър Петров, началник на Инспекцията по труда в Монтана.

Да работим в здравословни и безопасни условия на труд е важно! Да не пренебрегваме това!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45