Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усвояването на европейски средства по програма "Региони в растеж"

Снимка: РАДИО ВИДИН

Преди дни министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева представи пред журналисти приетата от Министерския съвет Оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. Министър Терзиева подчерта, че през следващите години по програмата в България ще бъдат инвестирани над 3 млрд. лв. за развитие на регионите. Регионалният министър посочи още, че един от приоритетите на правителството е намаляване на различията между регионите, тъй като в последните години диспропорцията се е задълбочилa. Сред основните финансови инструменти, които ще се използват за това, е именно Оперативна програма "Региони в растеж". Нейният стратегически фокус е насочен към политиката за градско развитие чрез използване на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие в 67 града от първо, второ, трето и четвърто ниво. Очаква се официалните преговори на България с Европейската комисия да приключат до края на месец август.

На последната среща между представители на Националното сдружение на общините и Министерството на регионалното развитие обаче бе направено преразпределение на средствата, които ще ползват общините до 2020 година. 20 милиона евро повече европейски средства ще получи община София. Също 20 милиона евро допълнително са предвидени за разпределение между 9-те града от второ ниво- Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Велико Търново, Благоевград и Видин, но ще бъде намалено европейското финансиране за 17-те града от трето ниво.

Сред ощетените градове попада и Монтана. Цветомир Цветанов потърси кмета на Община Монтана Златко Живков за коментар по темата.

"Омръзна ни от тези размествания, при които винаги са пострадали общини от северозападна България, така че наистина недоумявам от това решение... Ние сме подписали договори и имаме подготвени редица проекти." - каза за радио Видин Златко Живков.

Въпреки протестите на опозицията, Видин бе включен във второто ниво за финансиране по новата европейска програма - "Региони в растеж", заедно с най-големите български градове. Кметът на Общината - Герго Гергов обясни, че това решение е резултат от активните преговори с Правителството за съживяването на най-бедната част от Европейския съюз.

"На всички разговори с правителството ставаше въпрос за това, че на град Видин е необходимо да се обърна специално внимание. Така че намирам за много логично и практично решението Видин да бъде включен сред градовете, които ще получат специално внимание. Вече сме в абсолютна готовност и можем да кандидатстваме за финансиране още с отварянето на новия програмен период с проекти, които са на стойност 77 млн. лв." - обясни Герго Гергов.

По програмата "Региони в растеж" приоритетно ще се финансират проекти на общините за енергийната ефективност в административни и жилищни сгради, подобряване на градската среда, образователна и социална инфраструктура, интегриран градски транспорт. Кметът на Община Белоградчик Борис Николов обаче е скептичен за ефекта от програмата в по-малките и бедни български общини.

"За съжаление в България "на тъмно" се готвят много неща. Убеден съм, че голяма част от кметовете на общини нямат никаква информация какво ще представлява, каква е идеята на тази програма: дали с тази програма ще бъдат финансирани региони, които вече имат осезаем растеж или ще бъдат финансирани региони, които нямат растеж." - сподели пред сътрудника ни Иванка Петрова Борис Николов.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28