Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застой в пазара на имоти

Снимка: Радио ВИДИН


В края на миналата година експерти предвиждаха понижението в цените на недвижимите имоти у нас да спре. Положителната тенденция на имотния пазар е най-отчетлива в София, където цените на жилищата през изминалите месеци са отбелязали трети пореден реален годишен ръст в размер на 4.77%. Спрямо предходното тримесечие цените на имотите в столицата са нараснали с 0.97%- сочат данните на Националния статистически институт. Случва ли се обаче това в Северозапада? Спираме се на Враца и Видин.

В града под Околчица се оказва, че пазарът при продажбите на имоти е в застой. Причините потърси Жоро Александров:

Изискванията на банките при отпускането на кредити за закупуване на жилища стопират сериозно пазара на недвижими имоти във Враца. Това твърди Петя Димитрова, брокер от местна агенция за имоти.
 
Снимка"През последните месеци се наблюдава интерес към по-евтини жилища. Предимно се продават панелни апартаменти в жилищен комплекса "Дъбника", "Сениче" и "Младост" на нива около 20 000 до 25 000 лева. Проявяват интерес и към вилни имоти. Повечето хора, които купуват ново строителство, теглят кредит от банка. Условията на банките са по-различни от други години- гледат се доходите, а не имота, който се залага. Затова и по-малко хора имат възможност да вземат по-голям заем за покупка на по-голямо жилище"- обясни бокерът.

Във Видин тенденцията е същата- търсят се евтини жилища в по-крайни квартали. Цените на панелните апартаменти са достигнали най-ниските си нива от няколко години насам. Не върви и отдаването под наем на търговски площи. Единствените, които търсят помещения, са търговци за продажби на дрехи втора ръка и закуски.

"Пазарът е на същите нива от преди Нова година. Има предлагане на имоти, но купувачите са малко. Очакваме през лятото да има покачване в продажбите от т.нар. чужденци- българи живеещи в Испания и Италия. Цените на жилищата са стигнали най-ниските си нива от много години насам. Тухлените апартаменти държат по-добри цени, но панелките направо се сринаха като цени. Двустаен панелен апартамент в краен квартал е на цена 24 000-26 000 лева. Определяща за момента е цената, не се търсят луксозни жилища. Двустайно тухлено жилище в кварталите "Калето" и широк център на Видин се продават за 35 000 до 40 000 лева"- каза  Стефан Филаретов, регионален брокер на Агенция за продажба на недвижими имоти. 


СнимкаЦените вървят надолу не само при продажбите, но и при тези жилища, които се отдават под наем. Търсят се помещения предимно за магазини за продажба на дрехи втора употреба, аптеки и закуски- много показно за нуждите на живеещите хора в региона. Изчезнали от видинския имотен пазар са и чужденците- масово разпродават къщите си по селата, заради нашествие на крадци.
За разлика от апартаментите и къщите в района на Видин, при земеделските земи отчитат ръст в цената за декар, каза още брокерът Стефан Филаретов:
"При земеделските земи от месец януари има покачване в цената за Златорожието- селата Антимово, Кутово, Покрайна. За големите парчета площи над 10 декара цената стига 700 лева. Земите по-ниска категория са с двойно по-ниски цени."


Още за тенденциите в пазара на имоти в Северозапада чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00