Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли да бъде спасена гората в Белоградчик след леденото бедствие

3
Ентусиасти в Белоградчик почистиха сами екопътека от паднали дървета
Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Ледът в края на миналата година порази гората в Белоградчишко. Повредени са почти половината от насажденията в района на Белоградчик. Последствията, според лесничеи, са трагични. Засегната е предимно иглолистната гора. Това каза директорът на Държавно горско стопанство- Белоградчик Мая Костова:  

"Иглолистните са пострадали повече, поради това, че са с по-крехка дървесина. Буковите насаждения също са много пострадали, дори дъбът, който се слави като по-устойчиво дърво, има места, в които е тотално изкоренен."   

Лесовъди продължават да описват нанесените от леда поражения. Най-пострадала е гората в землището на село Стакевци. Около една трета от общинската гора в Белоградчик е засегната. Това каза кметът на общината Борис Николов:

"Обледяването нанесе много щети на нашата община. Имаме отделни райони, места, където е близко до 100% обледяването."

СнимкаПоразени от леда дървета обграждат пътя към Белоградчик на километри разстояние. За да се спаси оцелялата гора, са необходими бързи мерки, съобщи директорът на Държавно горско стопанство Мая Костова. 50 години ще са нужни за възстановяването на насажденията в Белоградчишко. За целта лесовъди ще потърсят и европейски средства.

"На практика е необходимо да се проведат санитарни сечи с различна интензивност, за да може да се усвои тази дървесна маса и да се изнесе извън насажденията, за да не стане тя развъдник на насекоми и гъбни вредители, които да нападнат и оставащите живи дървета"- каза директорът на ДГС-Белоградчик.

Подобно бедствие в района на Белоградчик е имало преди 36 години, но не в такъв мащаб, това ни казаха от Горско Стопанство, както и хора от Белоградчик. Ваньо Тонков, който е екскурзовод в крепостта "Калето", си спомня началото на февруари 1979 година:

"Гората пука, трещи и не смееш да минеш по пътя."

Ентусиасти в Белоградчик разчистиха сами еко и велопътека от паднали дървета, за да могат да минават по нея туристи. В акцията по почистването на 11-километровия маршрут участваха велосипедисти от велоклуб "Скала" и представители на археологическото дружество в Белоградчик. Кирил Кирилов е сред учредителите на археологическото дружество в града и сред доброволците, които разчистваха маршрута:

"Беше много трудно, имаше на места много тежки, големи дървета, преплетени клони. Два дена работехме и сега тя е напълно проходима."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19