Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо децата ни бягат от вкъщи

Снимка: Радио ВИДИН Архив
В началото на март 15-годишната Камелия от Видин избяга от вкъщи, защото майка й не я пуснала да отиде на дискотека. Момичето беше намерено след продължило 8 дни национално издирване. Дни по-късно друго 15-годишно момиче избяга от дома си в село Тошевци, община Грамада. То беше намерено след ден в монтанското село Добри дол. Обществено достояние през март стана и трети подобен случай- 13-годишно момиче от Видин избяга и беше открито ден по-късно в района на автогарата в Белоградчик. Това е третото бягство на малолетната от дома й.

Защо децата ни бягат от вкъщи?

Налагането на ограничения е една от честите причини за бягство от дома. Това мнение изразиха ученици от видински училища. Те обаче бяха категорични, че бягството не решава проблема, а напротив- задълбочава го:

"Когато родителите не пускат децата да излизат навън и те по този начин се бунтуват... Има някакви проблеми, но те не се решават по този начин. Ако има нещо, трябва да се говори с родителите... Някои родители мислят, че боят е средство, но става още по-зле. Трябва разговори, психолог също може да помогне."

При подаване на сигнал за бягство на дете от вкъщи се свиква Координационният механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца в риск. В него участват представители на полицията, отдел "Закрила на детето", Прокуратурата, Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, психолози. Разглеждат се постъпилите сведения за детето и се изготвя план за закрила. Доклад за случая се изпраща до Агенцията за социално подпомагане и Агенцията за закрила на детето.

Статистката на отдел "Закрила на детето" във Видин сочи, че момичетата бягат от вкъщи по-често, отколкото момчетата. По този начин те протестират срещу нещо в семейството, от което не са доволни, обясни началникът на отдела Лиляна Петрова:

"Правим извода, че причината за бягствата на децата се корени дълбоко в семейната среда. Определено нещо се случва в семейството, и то не за кратък период от време. Смятаме, че има пропуски във възпитанието още от детска възраст. Не се говори много с децата в семейството. Родителите нямат достатъчно време, за да слушат детето. Необходимо е връзката родител-дете да се заздрави, да се намерят начини и форми децата повече да споделят с родителите."

Психологът на училище "Св. Св. Кирил и Методий" в град Брегово Кирил Кунчев сочи като важна причина за бягствата от вкъщи това, че на тази възраст- около 15 години, децата откриват себе си, започват да се борят за своята индивидуалност, искат да бъдат значими и да получат самостоятелност. В тази ситуация много важна е ролята на родителите.

"Принципът е родителите освобождават детето си, а не детето води борби с родителите си, за да получи тази свобода, тази самостоятелност", обясни Кирил Кунчев.

Родители също се съгласиха, че в тази възраст децата имат нужда да споделят и добрата семейна среда е много важна:

"В семейството би трябвало да има разбирателство, но много често родителите нямат време. В тази възраст децата имат нужда от споделяне и споделят с неправилните хора - тези, които са на тяхната възраст... Децата копират родителите си. Аз с моето дете не съм имала проблеми... Никога не съм имала подобни проблеми. Постига се с разговори, без нищо друго. И сега сме приятелки с дъщеря ми."

Много трудно е и за родителите, и за младите хора в тази възраст да се справят с предизвикателствата пред тях, смята психологът от Видин Катя Райчева. Според нея всичко е въпрос на търпение, толерантност и взаимно уважение.

"Много е трудно да се балансира. Родителите трябва да успеят да бъдат приятели на децата си, да се интересуват какво се случва, да се опитат да разберат техния начин на мислене. Добре е родителите да познават детето си, да познават неговите силни и слаби страни, да го подкрепят в силните му страни и да му покажат, че го обичат въпреки всичко, което се случва", каза Катя Райчева.

Децата са жертва на битката на родителите за оцеляване. Мнението е на директора на професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин Евлогия Манджукова.

"Убедена съм, защото отсъства моделът "семейство" в юридически смисъл и в традиционния български вид. Така е, но не мога да упрекна никого, защото действително е битка за оцеляване. И това вече би трябвало да е проблем на държавата", заяви Евлогия Манджукова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09