Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо децата ни бягат от вкъщи

Снимка: Радио ВИДИН Архив
В началото на март 15-годишната Камелия от Видин избяга от вкъщи, защото майка й не я пуснала да отиде на дискотека. Момичето беше намерено след продължило 8 дни национално издирване. Дни по-късно друго 15-годишно момиче избяга от дома си в село Тошевци, община Грамада. То беше намерено след ден в монтанското село Добри дол. Обществено достояние през март стана и трети подобен случай- 13-годишно момиче от Видин избяга и беше открито ден по-късно в района на автогарата в Белоградчик. Това е третото бягство на малолетната от дома й.

Защо децата ни бягат от вкъщи?

Налагането на ограничения е една от честите причини за бягство от дома. Това мнение изразиха ученици от видински училища. Те обаче бяха категорични, че бягството не решава проблема, а напротив- задълбочава го:

"Когато родителите не пускат децата да излизат навън и те по този начин се бунтуват... Има някакви проблеми, но те не се решават по този начин. Ако има нещо, трябва да се говори с родителите... Някои родители мислят, че боят е средство, но става още по-зле. Трябва разговори, психолог също може да помогне."

При подаване на сигнал за бягство на дете от вкъщи се свиква Координационният механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца в риск. В него участват представители на полицията, отдел "Закрила на детето", Прокуратурата, Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, психолози. Разглеждат се постъпилите сведения за детето и се изготвя план за закрила. Доклад за случая се изпраща до Агенцията за социално подпомагане и Агенцията за закрила на детето.

Статистката на отдел "Закрила на детето" във Видин сочи, че момичетата бягат от вкъщи по-често, отколкото момчетата. По този начин те протестират срещу нещо в семейството, от което не са доволни, обясни началникът на отдела Лиляна Петрова:

"Правим извода, че причината за бягствата на децата се корени дълбоко в семейната среда. Определено нещо се случва в семейството, и то не за кратък период от време. Смятаме, че има пропуски във възпитанието още от детска възраст. Не се говори много с децата в семейството. Родителите нямат достатъчно време, за да слушат детето. Необходимо е връзката родител-дете да се заздрави, да се намерят начини и форми децата повече да споделят с родителите."

Психологът на училище "Св. Св. Кирил и Методий" в град Брегово Кирил Кунчев сочи като важна причина за бягствата от вкъщи това, че на тази възраст- около 15 години, децата откриват себе си, започват да се борят за своята индивидуалност, искат да бъдат значими и да получат самостоятелност. В тази ситуация много важна е ролята на родителите.

"Принципът е родителите освобождават детето си, а не детето води борби с родителите си, за да получи тази свобода, тази самостоятелност", обясни Кирил Кунчев.

Родители също се съгласиха, че в тази възраст децата имат нужда да споделят и добрата семейна среда е много важна:

"В семейството би трябвало да има разбирателство, но много често родителите нямат време. В тази възраст децата имат нужда от споделяне и споделят с неправилните хора - тези, които са на тяхната възраст... Децата копират родителите си. Аз с моето дете не съм имала проблеми... Никога не съм имала подобни проблеми. Постига се с разговори, без нищо друго. И сега сме приятелки с дъщеря ми."

Много трудно е и за родителите, и за младите хора в тази възраст да се справят с предизвикателствата пред тях, смята психологът от Видин Катя Райчева. Според нея всичко е въпрос на търпение, толерантност и взаимно уважение.

"Много е трудно да се балансира. Родителите трябва да успеят да бъдат приятели на децата си, да се интересуват какво се случва, да се опитат да разберат техния начин на мислене. Добре е родителите да познават детето си, да познават неговите силни и слаби страни, да го подкрепят в силните му страни и да му покажат, че го обичат въпреки всичко, което се случва", каза Катя Райчева.

Децата са жертва на битката на родителите за оцеляване. Мнението е на директора на професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин Евлогия Манджукова.

"Убедена съм, защото отсъства моделът "семейство" в юридически смисъл и в традиционния български вид. Така е, но не мога да упрекна никого, защото действително е битка за оцеляване. И това вече би трябвало да е проблем на държавата", заяви Евлогия Манджукова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59