Цветан Ценков коментира, че:
"Когато се правят избори и се избират общински или народни представители, те са там с обществено полезен труд да допринесат обществото да се развива по-добре и в по-правилната посока. Те не отиват там, за да получават работна заплата, както сме го превърнали ние в България."
Хората от малките населени места в Северозапада заявиха, че общинските съветници не трябва да получават заплата или тя трябва да е символична:
"Те си имат и друга работа, аз със 160 лева пенсия, а те ще взимат от две места. Особено сега, когато държавата ни е разграбена, да се дават грешни пари е престъпление...".
На същото мнение са и кметове, и неуспели такива от Северозападна България:
"Не е нормално, за три дена работа, грубо казано, общинските съветници да получават около 700 лева. Във Враца те избраха да са на тавана- на 70% процента от средната работна заплата на общината. Няма нищо лошо, законът им го позволява, така са решили, така са направили... Ако се получава нещо, то трябва да е символично...".
Припомняме ви, заплатата на общинските съветници в Кюстендил е 1 стотинка- това реши единодушно новият Общински съвет в града с първото си гласуване след като бе конституиран. Общинският съвет на Москва пък се състои от 30 съветници- на 16 милиона души, а на 46 хиляди души /колкото е Видин според НСИ/- 37 съветници.
Вероятно има и такива общински съветници, които са готови да работят на обществени начала, но "старите муцуни", които отново са в Общинския съвет, отново надделяват и статуквото "малко работа, много пари" няма как да не се запази.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..