Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За ползата и вредата от "екскурзиите" на общинарите

В "Посоките на делника" говорим за ползата и вредата от "екскурзиите" на общинарите, след т.нар. изнесено заседание в Тетевен на Общинския съвет във Вършец.

Преди дни общинският съветник от АБВ Георги Найденов излезе с отворено писмо до колегите си и до кмета на общината, с което изразява несъгласието си с изнесеното заседание на съветниците. В ефира на Радио Видин Георги Найденов заяви, че "на фона на лошото финансово положение на хората във Вършец, увеличаващата се безработица, както и демографския срив в града, общинарите като че ли не живеят в града или пък са "слепи" за всички тези сериозни проблеми." Общинският съветник изрази възмущението си от това, че първата работа на неговите колеги е била да си вдигнат заплатите максимално, както и да изберат двама зам.председатели на Общинския съвет. Георги Найденов призова да се спре с екскурзиите и банкетите за чужда сметка. По думите му някои от общинските съветници във Вършец са отказали да участват в изнесеното обсъждане на бюджета в Тетевен, а един от колегите му е участвал, но си е платил разноските.

Според кмета на община Вършец Иван Лазаров, който е организирал т.нар. изнесено заседание, отвореното писмо на Георги Найденов е "много евтина пиар акция. Изборите свършиха, приключиха отдавна, само че някои не го разбират. Това изнесено заседание е направено в извънработно време, идеята беше в неформална среда, спокойно, в рамките на един ден да седнат да се изкоментират всички параграфи, да се сложат на масата аргументите, мотивите, да се прецезират, да се вземат най-важните решения и най-точните цифри. Това да се обсъжда бюджета извън общинската администрация е нормален процес и е практика на много общини с успешни модели."

Успяхме да се свържем и с Ивайло Йорданов, кмет на Вършец за периода 2003-2007 година и го питахме, организирал ли е той навремето такива изнесени заседания и каква е разликата между тогавашните и сегашните общинари.
"Обсъждането на бюджета може да си го правят и в Тетевен, и в Каспичан и където си поискат. Има обаче по-дълбок проблем- Вършец с 13 общински съветника има двама зам.председатели на Общинския съвет, чиито заплати аз не ги знам колко са, обаче са съизмерими със заплатата на кмета. Всички общински съветници участват и в комисии. По мое време заплатите на общинските съветници бяха 120 лева, нямаше и зам.председатели, те не са нужни. Нещата идват от горе надолу- Общинските съвети са точно огледало на т.нар. наш парламент- по начина на харчене, по начина на безотговорност.", подчерта Ивайло Йорданов.

Още по темата чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19