Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Печели или губи Северозападът от мажоритарния избор на депутати?!

Снимка: БГНЕС
И още един често задаван въпрос в последно време. Как се става добър депутат? В "Посоките на делника" гледната точка е на социолози, настоящи и бивши депутати.


"Мажоритарният елемент е изключително важен, защото хората много по-детайлно могат да се запознаят с даден кандидат в сравнение с една дълга партийна листа. Но пък изключително много са негативите при въвеждане на мажоритарната система. Моето лично мнение, е въвеждането на малък мажоритарен дял в избирателната система и оставането на пропорционална такава. А добрият депутат е този, който гражданите преповтарят в избора си", коментира Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд".


"Тези, които имат идеята за въвеждането само на едномандатни райони или т. нар. мажоритарна система, не държат никак сметка за регионалното представителство. Категорично ще загуби Северозападът, защото според броя на населението, броят на народните представители ще спадне. Тези мандати ще се пренесат в големите градове и може да се случи така, че при разпределянето на бюджета в парламента, тези няколко големи града, водени от интересите на техните общини, така да разпределят бюджета в Народното събрание, че периферията, която ще бъде и по-ниско представена, да не може да участва въобще в едно по-справедливо разпределение. А да си добър депутат изисква да обичаш това, с което се занимаваш. Изисква и да имаш постоянна комуникация с хората, да знаеш техните проблеми. Също и да имаш представа как се решава отделният проблем. Всичкото това е въпрос на подготовка, на постоянно четене и най-важното- на желание", заяви народният представител Михаил Миков.



Какво е и разбирането на двама бивши народни представители от 40-ото Народно събрание за мажоритарната система, депутатстването и неговата мисия? 


По думите на Борис Николов


"Каквото и да се случи в тази държава, Северозападът все губи. При всички положения трябва да бъде сменена системата. Тази система не работи добре! Аз не приемам тези доводи, че мощни групировки, интереси и т. н. ще надделеят в мажоритарния избор. Убеден съм в едно- че какъвто и човек да попадне в парламента, стига да има воля, хъс, желание да води битки, в добрия смисъл на думата, ще има резултати."


Според Жори Алексиев


"В Северозапада и досега много опасно навлизаме в тази зона на корпоративния и контролирания вот, тъй като нашето население е бедно и се манипулира много лесно. Това ме притеснява в мажоритарния вот, иначе добре е да се наблегне на личности. Добър депутат се става с много труд, с много тичане, най-вече с преданост към хората."



Още по темата и мненията на видинчани и слушатели на Радио ВИДИН чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56