Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новоселяни: Партиите не са коректни, няма политическа култура

Единственото, което в Ново село сега не чакат, е пълна лъжица с празни обещания

Колаж: радио Видин
Снимка: Колаж: радио Видин
Вълнуват ли се хората от малките населени места от избори и предизборни обещания? Това е темата днес в "Посоките на делника". Стигат ли предизборните обещания на политиците до хората и какви са очакванията от бъдещите депутати? Анжела Каменова провери настроенията на жителите на Ново село дни преди предсрочните избори на 26 март.

До Ново село кандидати за депутати по време на тази кампания до сега все още не са стигали, или поне хората, с които говорихме, не са запознати. Георги Нинчев и Витко Георгиев казват, че последните предизборни срещи били, когато ги убеждавали за кандидат президентската кампания.

В селото повечето следят изявите на политиците по радиото и телевизията. На някои вече са им омръзнали, други все още имат очаквания:

"Следя ги по телевизията, политиците, хубаво говорят, но дано и да осъществят нещо от това, което казват... Не ме вълнуват много-много политиците... Да, следя кампанията и понякога ме вбесяват. Не става въпрос за обещанията, а за това как се отнасят един към друг от различните партии, не са коректни, няма политическа култура."


Има и хора като Светлана Джукова, които на тези избори няма да стигнат до урните. Казва, че е изпълнявала дълга си като избирател, но пък тези, за които е гласувала досега, не били отговорни към гражданите. Не е мотивирана да гласува и е убедена, че мнозина споделят нейното мнение:

"Може би не съм единственият гражданин, който е възпрепятстван да се стимулира да бъде ангажиран, да живее с амбицията за съпричастност. Какво се прави в този случай- няма да гласувам!"

Иначе, хората в Ново село имат очаквания. Но са останали без надежда, че някой ще ги изпълни. Имало начин политиците да се грижат за хората, но първо да спазят добрия тон помежду си, смята Витко Георгиев и ни разказва история:

"Навремето искали да свалят султана и се събрали на вечеря. Дали им лъжици с дръжка, дълга метър, и... никой на могъл да се нахрани. Тогава им показали как да стане- гребнат и подадат на човека отсреща, той отвръща също с пълна лъжица от негова страна, и така се нахранили. Така се управлява и държавата, казал султанът, ти- на мене, аз-на тебе."

Единственото, което в Ново село сега не чакат, е пълна лъжица с празни обещания. Искат работа, по-добър живот и възможност за младите да не напускат страната.

Друг съвет дава слушател от Враца:

"Да ходят на работа тези, които ги избираме, защото ме е срам да гледам в петък парламентарния контрол. От 240 юнаци и юначки само двайсетина са там. Да имат дисциплина и съвест!"

Целия репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00