Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

15 март- Световен ден за защита на потребителите

Държавната агенция за метрологичен и технически надзор: 1/3 от играчките са опасни

Снимка: БГНЕС
Близо 30 години в България се отбелязва Световният ден за защита на потребителите- 15 март. За първи път денят е отбелязан на 15 март 1983 г. и оттогава става важна дата за потребителските организации в цял свят. Две години по-късно, на 9 април 1985 година, общото събрание на Организацията на обединените нации одобрява идеята той да стане Световен ден за защита на потребителите. В България се чества от 1991 г.

Американския президент Джон Ф. Кенеди, на 15 март 1963 г. обявява пред Сената идеята за Закон за защита на потребителите. Кенеди посочва "четирите основни права на потребителя": правото на безопасност; правото на информация; правото на избор; правото да бъдеш чут. Впоследствие са добавени още четири: правото да бъдат задоволени основните потребности; правото на обезщетение; правото на образование; правото на здравословна околна среда. Именно тези осем права са залегнали в Правилата за защита на потребителите, приети от ООН.

Анкета с граждани на Видин пък показа, че повечето не вярват на институциите, които са ангажирани със защита на правата им като потребители:

"Кой ще обърне внимание на пенсионер?! Забравени сме... Не, не вярвам на никой... Не ми се е случвало, но ако се наложи, ще потърся помощ... Аз нося пощата на Комисията за защита на потребителите във Видин и има много писма. Би трябвало да се обърнем към тях..."

Държавна агенция за метрологичен и технически надзор организира две кръгли маси в градовете София и Варна, които се проведоха под егидата на министъра на икономиката на Република България. За Радио ВИДИН Мирослав Йотов, главен директор на Главна дирекция "Надзор на пазара" в Агенцията по метрология и технически надзор, разказа за основните теми на конференцията:

"Целта на събитията е насочена към това да се гарантира пускане на безопасни продукти на пазара в Европейското икономическо пространство (ЕИП), като се обърне внимание на безопасността на децата, свързана с играчките...

Заинтересовани страни по темите на кръглите маси са: контролни органи за защита на потребителите, чиито компетенции включват осигуряване на безопасност на продукти, предназначени за игра в детската градина; ресурсните центрове, вкъщи, на места за отдих и развлечение; преподаватели, учители и администратори, работещи с деца, включително деца със специални образователни потребности; неправителствени организации в областта на защита на потребителите и браншови организации; отговорни икономически оператори, които предоставят играчки на пазара в страните от ЕИП; нотифицирани органи.

Събитието се организира съвместно с Български институт за стандартизацията и Комисия за защита на потребителите и бе на тема "Играчката- забавна, полезна и безопасна"."


Повечето от нашите вносители пускат на пазара продуктите под своя марка, което ги прави, автоматично, съгласно изискванията на регламент 765, и производители. Те носят пълната отговорност за съответствието на този продукт, тъй като той е с тяхната мярка.

"1/3 от играчките са опасни", коментира още Йотов и допълни:

"Дребните части по играчките трябва да отговарят на определени технически изисквания за здравина, да се отделят, чупят или късат трудно, за да бъде намален рискът за най-малките. Детските свирки също трябва да отговарят на определени изисквания, за да не увредят слуха на малчуганите. За 2016-а са установени и унищожени 1937 броя играчки".

Майка на тригодишно момиче от Видин разказа, че избира конкретна марка играчки за детето си, защото е сигурна, че са безопасни:

"Спряла съм се на конкретна марка играчки. Те спазват всички норми и дори и силата на звука. Защото децата като малки ги привлича звукът... Относно храната не съм сигурна какво купувам... Единствено купувам прясно, а не замразено месо... В чужбина всичко е ГМО... Не бих разчитала на която и да е институция да ми помогне, ако се почувствам ощетена като потребител."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49