Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китно видинско село си търси хора

7
Снимка: Радио Видин
Разказваме ви за село Чичил, община Кула. От главния път до Кула, от отбивката до селото са няколко километра. По лъкатушещ път, наскоро оправен, се стига до заобиколената от зеленина табела на селото. Посреща те изворна чешма, от която излиза корито, напоявало жадния добитък някога. В добрите си години Чичил се населявал от над 1300 жители. Сега, в делничен ден, малко след 10 часа срещаме едва няколко баби, упътили се по работа до кметството. За живота си на село разказват, че е спокоен, изпълнен с труд по градината. За кмета си казват, че е добър човек, който помага на всеки в нужда. Описаха го като "разсилен", т.е. като човек, който ги обслужва по всякакъв начин.

Снимка
"Ние сме останали много малко, 40 души. Магазин няма от 12 години, един кибрит няма откъде да вземеш.. Обслужва всички баби кметът- като се прибира изпълнява заявките - мляко, сирене, кори... Аз нямам проблеми, живея в града, градинката ми тук ме интересува. Има едни местни бизнесмени, предлагам им да вземат сградата на социалния дом, да направят една детска градина за стари хора, да не тежим на децата..."
, предлагат хората.  



СнимкаКметски наместник на Чичил е Пенко Илиев, който и досега е бил кмет на селото, с малко прекъсване. Спомня си броя на жителите през 2003 година, когато станал кмет, били 128. 14 години по-късно бройката на жителите се е стопила до едва 40. Работел и магазинът. И сега сградата, стопанисвана от Наркооп стои, но безстопанствена, с пропаднал покрив.
За селото си казва, че е много красиво и китно, но неоткрито от външни хора. Имоти за закупуване не се търсят. Единственият чужденец тук бил англичанин, който купил къща, започнал ремонт, но заминал и така и не се върнал повече.
За малкото останали хора кметът полага истински грижи- снабдител, пощальон, плаща сметки, доставя лекарства. Кметът се шегува, че му остава и поп да стане, за да завърши цикъла на обслужването.

"Лекарско обслужване няма, ходят в Кула, които могат. Който не може- аз го карам. Хубаво ни е селото, лошото е, че хора няма. Имоти има, цените са ниски, но само питат. Между 2000 до 5000-6000 лева имот. Търсим си хора..."

Някога в Чичил имало Социален дом. Затворил врати през 1999 година и оттогава селото започнало да замира. Живот на доизживяване- така го оприличи кметският наместник Пенко Илиев.
 
СнимкаНавремето в Чичил били над 1300 души. В къщите живеели по три поколения, работело и училището, в което децата учели до второ отделение. Това си спомня една от най-възрастните жителки на селото. Баба Гена Лилова е родена през 1924 година и е завършила втори клас в чичилското училище.

"Работа, покрай децата, черги да тъчеш, по нивите, мъка е било. Но работеше училището, до втори клас. Ние бяхме по земеделието, учените от селото бяха двама-трима само", каза стрина Гена, както се представи.

Иначе, ежегодният събор в Чичил се провежда на 4 и 5 август, и е известен още като Мария. На този събор се събират стари и млади, а единствената музика, която свири е духовата. Традицията се спазва и днес.

Още за Чичил може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28