Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще могат ли завършващите училище във Видин да си намерят лесно работа

6
Снимка: Радио ВИДИН

Решението да се закриват паралелки в елитните училища за сметка на професионалното обучение предизвика напрежение и дори протести в редица градове, сред които и Враца. Родители, учители и ученици се противопоставят на този план-прием. От друга страна държавата трябва да направи нещо за бизнеса, който изпитва големи затруднения при намирането на квалифицирани работници, мотивира се образователното министерство.

Заради това в държавния план-прием на училищата за следващата учебна година ще бъдат предложени повече професионални паралелки. През настоящата 46% от всички сформирани паралелки са професионални, като идеята е да станат повече, защото често завършилите професионално образование получават в пъти по-високи заплати от тези с висше, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Отдавна битува мнението, че завършилите средно образование млади хора излизат неподготвени на трудовия пазар, със знания и умения, които в последните години не са практични и необходими на икономиката, и именно заради това младежката безработица в страната не е никак ниска. За да се преодолее тази негативна тенденция, образователното министерство опитва да направи така, че освен с диплома за средно образование, младият човек да завършва и с професия, с която лесно ще си намери работа. Основният въпрос е къде образованието е по-добро и със знанията и уменията в кое училище младият човек по-лесно ще може да се реализира след като завърши средно образование- дали да продължи във висше училище, или пък направо да започне работа като специалист в дадена област.

В Монтана план-приемът също предизвика дискусия. Той предвижда да бъдат разкрити 29 професионални и 20 профилирани паралелки. Местният бизнес смята, че предложените специалности не отговарят на необходимостта от работна ръка на трудовия пазар. Според директорите на училища обаче има липса на необходимата обучителна база и специалисти, които да преподават.

СнимкаВъв Видин ситуацията засега е по-спокойна
. Според началника на Регионалното управление на образованието Веселка Асенова, предложеният тук държавен план-прием след завършено основно образование за следващата учебна година е балансиран и съобразен с изискванията и реалностите в областта.

Предложението предвижда елитните гимназии- за преподаване на чужди езици и природо-математическата, да намалят приема си след седми клас с по една паралелка и от следващата учебна година да формират по три, вместо, както до сега, по четири паралелки. 751 са седмокласниците в област Видин, които се очаква да завършат тази година и за следващата да кандидатстват в гимназиите. С тази бройка могат да се сформират общо 31 паралелки от по 24 ученици. Предложението е да се разкрият 18 професионални и 13 профилирани паралелки.

Новите специалности в област Видин са "Хардуерни и софтуерни науки" в училището в Брегово, "Автомобилна мехатроника" в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" и "Маникюр, педикюр и ноктопластика" в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев".

За да се види по-ясно какви са потребностите на бизнеса от нови кадри, Агенцията по заетостта инициира национално проучване, което ще се провежда два пъти годишно, обяви Даниела Накова, директор на Регионалната служба по заетостта, която отговаря за областите Видин, Враца и Монтана.

Снимка"В последните години се забелязва все повече интерес от страна на бизнеса и все повече се обръщат към нас с молба да реагираме и да внесем, където е необходимо, техните искания и нужди. По-рано беше изключително трудно. Опитвали сме да правим такъв тип анкети, които да ни дадат някаква визия за следващите 5-10 години какво ще се случи в региона и в страната, но първата реакция на бизнеса беше, че в тези несигурни времена, когато не може да се планира дори и следващите няколко месеца какво ще се случи, е изключително трудно за тях да направят прогноза за 5 години, да не говорим за по-дълъг период. Напоследък виждат, че това е начинът и започва да се пробужда в тях интересът. Надявам се, че с националната анкета на Агенцията по заетостта сред бизнеса, ще може да се планира държавният план-прием така, че всички ученици, които излизат от образователната система да могат да отговарят по някакъв начин на нуждите на местния бизнес. Намаляването на профилираните паралелки за сметка на професионалните, според мен, е начинът да задържим децата в регионите, ако съумеем да сведем от образователната система такива млади хора, които да са търсени на местния пазар на труда", коментира Красимир Кирилов, председател на Търговско-промишлената палата във Видин.

СнимкаВ предстоящата кандидат-гимназиална кампания природо-математическата гимназия няма да приема ученици в един от традиционните си профили- "Природни науки", с профилиращи предмети биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда.

"Разумно е да се увеличи приемът в професионални паралелки, но не за сметка... Приехме, че след като политиката, която трябва да се следва е такава, ще я следваме. Обясних и на колегите, те разбраха. Децата намаляват и може би самите родители са показали по някакъв начин, за да се вземе това решение, че желаят техните деца да получават професия още след завършване на средното си образование. Имаше емоции сред колегите, но това е нормално. Приехме, че в крайна сметка, след като ще бъде политика за всички, ще я следваме", обясни директорът на ППМГ "Екзарх Антим I" Румяна Петрова.

Снимка"При нас няма промяна. Моето виждане е, че е нормално това, което имаш като реализация, да продължиш да го модифицираш и изпълняваш. Мисля, че тази година се получи балансирано предложение на държавния план-прием и много искам да вярвам, че няма да има някакви конфликти и противоречия в кампанията по привличане на ученици"
, каза  директорът на Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева.


Как ще се отрази намаляването на паралелки на издръжката на учебните заведения, ще се наложи ли съкращаване на учители и персонал и въобще дали новата мярка ще сработи и ще удовлетвори и двете страни- бизнес и млади хора, предстои да видим. Факт е, че децата намаляват, факт е, че училищата в региона не са малко и като брой, и като площ, също така е факт, че не винаги специалностите, по които се обучават децата, на пръв поглед атрактивни и престижни, са адекватни на пазара на труда. До края на месеца началникът на Регионалното управление на образованието трябва да представи за одобрение на министъра на образованието обобщеното предложението за държавен план- прием. 


Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45

Има ли край политическата криза?

Все по-сложна става политическата ситуация у нас, криза се задълбочава, а изход засега не се вижда. Освен че парламентът не успя да излъчи редовно правителство, се оказва, че дори и служебно не може да бъде назначено безпрепятствено. Датата на новите предсрочни парламентарни избори не е ясна, след като вчера президентът Радев отказа да приеме..

публикувано на 20.08.24 в 13:32

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи.  " Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме..

публикувано на 19.08.24 в 14:52

Ясен: Малкото село с големите хора

В рубриката "Добро утро, кмете" днес ви отвеждаме във видинското село Ясен . То се намира в община Ново село и е на 15 километра от областния град. Вчера жителите на селото отбелязаха своя храмов празник - Успение на света Богородица с тържествена литургия, беше отслужен и курбан за здраве, традицията за който е възобновена от местното..

публикувано на 16.08.24 в 13:21

Обратното броене за Йоана Георгиева към Игрите в Лос Анджелис вече започна

България записа най-доброто си представяне на Олимпийски игри през новото столетие със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж. Страната ни се нареди на 26-о място по отличия сред 206-е участнички в най-голямото спортно събитие на планетата.  На Игрите в Париж имаше и видинско участие. Единствената представителка на..

публикувано на 15.08.24 в 12:47

Подготвят реформи в туризма - какви са реакциите в бранша

Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени, свързани с пакетните туристически пътувания и пътническите услуги. В момента потребителската защита се гарантира..

публикувано на 14.08.24 в 10:45