Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизборно- подготовка и очаквания

Снимка: Радио ВИДИН, архив

След близо две седмици ще избираме местната власт за следващите четири години. Общият брой на кандидатите, които ще се борят за гласовете на българските избиратели на 27 октомври, е 36 288, съобщиха от Централната избирателна комисия. Във Видин ще избираме между 10 кандидати за кметския пост и 190 за общински съветници. 


Предизборната кампания вече е в разгара си. Избистрени са и посланията, с които искат да спечелят гласа ни. Каква е тазгодишната кампания за местните избори, отличава ли се от предишните и какъв е залогът? Отговорите потърсихме от политолога в социологическата агенция "Галъп интернешънъл" Светлин Тачев:

"Засега кампанията е положителна. Забелязва се, че кандидатите използват възможността да представят идеи, да направят един истински дебат, в който да засегнат проблемите на населените места. Дори на моменти са вижда подкрепа от едни на други кандидати в техните идеи. Кампанията за първи път, поне според мен, е на ниво позитивизъм, а не на обратното- негативизъм, какъвто видяхме на европейските избори и което до някъде отблъсна избирателите. Смятам и че до края на кампанията тонът ще се запази, дебатите ще се задълбочат, за да могат хората наистина да направят своя избор, тъй като всяко изостряне на тона може да доведе до отблъскване на избиратели. Мисля, че самите кандидати разбират това и го избягват. Самите местни избори имат своята специфика, която е доста по-различна от националните и европейските избори. Изборът на кмет е мажоритарен избор и тук на преден план излиза самата личност, а не партийната принадлежност. От това до голяма степен зависи кой би спечелил, т.е. самите избиратели не гледат толкова партиите, колкото личностите и заради това може да има изненади. Забелязвам, че на тези избори има една оптимизация дори сред партиите- все по-малко кандидати за кмет има, като зад тях застават повече партии, т.е. виждаме голям залог в тези местни избори."  


Светлин Тачев очаква висока избирателна активност на предстоящите избори.

"Твърдите ядра на партиите са наясно за кого биха гласували, дори въпреки т.нар. мажоритарност при този вот. Има обаче един кръг избиратели, които гласуват протестно или не гласуват и смятам, че до голяма степен именно те може да решат изхода от изборите на места. Делението в местните избори не е на ляво и на дясно, не е на либерализъм и консерватизъм, а на това доколко кметът на даденото населено място е свършил своята работа или напротив- гражданите търсят и искат промяна. Смятам, че избирателна активност сега ще бъде по-висока, защото този път има доста пъстър набор от кандидати с качества, с идеи, което покачва заряда хората да отидат да гласуват. За разлика от 2015 година, в момента силите са малко по-изравнени, което би довело до по-интересни избори", смята политологът.

Близо 19 милиона бюлетини ще се отпечатат само за първия тур на местните избори в цялата страна. Около 120 000 от тях са за община Видин, каза за "Посоките на делника" председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Павел Петков и добави:

"Работата на ОИК Видин до момента тече нормално, регистрирали сме партии и коалиции, които искат да участват, регистрирали сме кандидатските листи и кандидатите за кметове, назначихме секционните избирателни комисии (СИК). Остава приемане на бюлетини, окомплектоване на изборните книжа и материали, обучение на СИК, назначаване на застъпници. До момента са постъпили две жалби в ОИК. Те са за заличаване на агитационни материали. Изборният ден ще започне в 7 часа и ще завърши в 20, като ако в 20 часа има все още хора, които желаят да гласуват, в тези секции изборният ден ще бъде удължен с още един час. Искам да напомня, че в нощта преди изборите се сменя часа. От страна на ОИК и общинска администрация Видин ще бъдат взети всички мерки да не се получават струпвания на членове на СИК вечерта след изборите, но това зависи и от работата на самите секционни избирателни комисии. Ако има комисии, които неправилно попълват протоколите, това ще забави със сигурност обработката им при нас. Призовавам комисиите да не бързат, да следят всичко, да внимават какво попълват, за да облекчим както тяхната, така и нашата работа. В момента са образувани 121 избирателни секции в община Видин. Тече срокът за подаване на заявления за гласуване с подвижна избирателна кутия. В сравнение с предишни избори, две от секциите на територията на община Видин са преместени, това са секции 63 и 64, които преди бяха в сградата на РЗИ, а сега ще бъдат в сградата на Детска градина "Зорница". Въпреки ремонтите в СУ "Цар Симеон Велики", секциите там си остават."

Утре, 12 октомври, изтича срокът, в който може да се подаде заявка в Общината за дописване в избирателните списъци по настоящ адрес, както и за образуване на подвижна избирателна секция. В нея могат да гласуват хората, които нямат възможност да се придвижат до изборните места. Урната ще бъде донесена на 27 октомври от специално назначена комисия до дома на трудноподвижните хора.

"При условие, че има назначени подвижни избирателни комисии, хора, които са изпуснали срока от 12 октомври, ще могат до 21 октомври да подадат заявление, за да бъдат включени в списъците за гласуване с подвижна избирателна кутия. Трябва да се има предвид и принципът на уседналост- право да гласуват в даденото населено място имат само хора, които са живели там най-малко 6 месеца преди изборния ден. Тъй като и срокът за вписване за гласуване по настоящ адрес изтича на 12 октомври, което е събота, в Община Видин ще има дежурни служители от 9 до 17 часа", допълни Павел Петков.

Повече за предизборната кампания, бюлетините, правилата за гласуване и какво е мнението на видинчани, можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45