Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнографът Йорданка Манкова: "Имах щастливата съдба да работя нещо, което ми харесва"

Йорданка Манкова
Снимка: Снимка:Люба Филипова
В днешното издание на "Калейдоскоп" ще се потопим в дълбоките води на етнографията, защото ще разговаряме с етнографа и фолклорист Йорданка Манкова, която днес е пенсиониран научен работник от Регионалния исторически музей във Враца. Доц. д-р Йорданка Манкова работи в музея над 43 години. Работата ѝ като етнограф и фолклорист я прави щастлива и удовлетворена. А научната работа ѝ дава възможност още по-дълбоко и сериозно да вникне в народопсихологията на българина и неговата духовна култура.
 

Йорданка Манкова е родена през 1943 година в село Мърчево. Средното си образование получава в СПТУ "Иван Михайлов" град Михайловград, след което завършва "Българска филология" в СУ "Св. Климент Охридски". След завършването на висшето си образование работи една година като начален учител в село Лясковец, община Хасково. Постъпва на работа в отдел "Етнография" към РИМ -Враца на 7 февруари 1971 година. Това е началото на нейната музейна работа, като уредник и така до 1978 година.  В тези години поема изследването на сферата на духовната култура на населението във Врачанска област. Следват две специализации - едната към Етнографския музей към БАН през 1972 година, другата във Франция. През 1978 година се явява на конкурс за научен сътрудник към Етнографския музей към БАН и го печели. Продължава с научните си разработки.  Записва свободна аспирантура по традиционна духовна култура. През 1991 година защитава дисертацията си "Култът към водата в българската фолклорна култура". Издава Сборник на народно песенното наследство на врачански регион "Иманье без довършванье". Получава званието старши  научен сътрудник първа  степен по етнография въз основа на цялостната научна продукция. Заедно със своите колеги тя полага огромни усилия за създаването на Етнографско-възрожденския комплекс "Свети Софроний Врачански", открит през 1986 година. Тук тя работи като  главен уредник.
Има интереси в областта на народната медицина. Има активна събирателска и научноизследователска дейност  в тази насока


ЕТНОГРАФСКО-ВЪЗРОЖДЕНСКИ КОМПЛЕКС "СВЕТИ СОФРОНИЙ ВРАЧАНСКИ"

"Комплексът беше откриван поетапно. Най-напред беше открита къщата на Димитраки Хаджитошев, след това експозицията, която посветихме на Мито Орозов, на първия индустриалец в града ни, майстора на файтони, които са разнасяли славата на врачани навсякъде. Показали сме в къщата на Иван Замбин три експозиции, които представят местните художествени занаяти... Показали сме възстановка на една златарска работилница... Една експозиция разгърнахме в по-ново време, посветихме я на света на детето, на селското и градското дете. Тя е единствена в страната ни."
 
Етнографски-възрожденски комплекс Софроний Врачански във ВрацаРАБОТА НА ТЕРЕН

"Самото събиране на информация никак не е лесно. Трябва първо да имаш подход. Трябва да обичаш работата си и да изпитваш уважение към тия хора, които са пренесли през годините това народно знание, тая народна мъдрост, това песенно богатство. И това те кара да забравяш всички неудобства..Трябва да умееш да предразположиш хората, да им влезеш в душичките, да ги изслушаш, ако трябва за болестите им, за лошите им снахи и после да си прибереш онова, за което си тръгнал. Сладко занимание е работата на фолклориста, на етнографа. Това е сладко занимание, защото виждаш как хората, при които отиваш, дълбоко оценяват ролята на това свое народно знание, на песента например... Запазила съм спомени за едни чудесни хора, които са дълбоко свързани с традиционната ни култура, които са съпреживявали тази култура. Това е времето, в което те все още пазеха спомен в поетичната си памет за своите празници и за своите обичайни практики... Сега вече не можеш да намериш такива информатори..."


АРХИВ

"В този архив има над 5 000 музикални записи на фолклор, на народни песни, има записи на приказния фолкор, пословици, поговорки, гатанки, близо 100 архивни единици на различни селища, в които са постъпвали и са събрани материали  за митологията, над 500 страници изворов материал за народната медицина. Това е народописан архив, който слава Богу, че е направен.
Много трудно беше, вижте какъв обем материали, а всичко това трябва да се обработва, да се свали от магнетофонната лента, да се напише на машина, да се архивизира... В един Регионален музей, където работят двама етнографи, където регионът обхваща 145 селища, където трябва и събирателска работа и проучвателска работа, и популяризаторска работа и екскурзоводска, да подготвяш изложби, така че усилия са хвърляни и в същото време съм се опитвала да си готвя научните интереси. Много съм работила по темата за жътвата, за нивата, за жътварските обичайни практики. Работила съм много в областта на традиционната медицина и имам научни публикации. Аз съм от авторския колектив на издадената през 2003 година "Енциклопедия по традиционна народна медицина", издание на БАН и там имам 67 статии, посветени на традиционната органотерапия. Работила съм по историческите корени на народната медицина, регистрирала съм различни видове на народолечението във Врачанско. В областта на фолклора също съм правила тематични разработки, една от които е за Христо Ботев и четата му."


ВОДАТА

"Водата има памет в народната ни култура до такава степен, че злосторни деяния продължават да бъдат наказвани от водата, че тя се отдръпва, тя изчезва, тя наказва по този начин. Аз започнах най-напред от водата в обредния свят на българина, защото тя навсякъде присъства като обредна субстанция, тя е фактор животоопределящ."



НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ

"Започнах с едни очеркови материали, които обединих, за изявени народни певци, инструменталисти, лечители, в едно книжле, което излезе 1992 година "Като злато пресеяно". Заедно с това продължаваше проучването ми за жътвата в представите на народа ни. Това излезе в книга "На душата да облагнее" 2006 г. "Култът към водата" излезе 1996 година, това е дисертацията ми, която доразработих малко. И последното ми издание през 2012 година подбор на народнопесенни образци, които да представят песенното наследство на регион Враца. Една от целите ми беше да докажа, че в този регион съществува чист архаичен изворов  фолклор и тука, на територията на регион Враца.  "Иманье без довършванье" включва от тези 5 000 образци съм публикувала около 700 народнопесенни видове, към сборника има и диск... Сборникът е много ценен особено за читалищата, които нямат богат песенен репертоар. Това е задължение на етнографа, защото професията на етнографа изисква пълна отдаденост и в същото време изисква любов към хората, с които се среща."

Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже многостранния..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00