Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готов ли е Северозападът за предизвикателствата на пожароопасния сезон

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Може ли Северозападът да се справи с пожароопасната обстановка, която настъпи със затоплянето на времето и масовото горене на стърнища от земеделските производители? Има ли опасност и тук да дойде огненият ад, който наблюдавахме през миналата седмица в Южна България? Каква е подготовката на противопожарните ни екипи и какви съвети ще дадат специалистите?

На фона на множеството сериозни пожари в страната и прогнозите за нови високи температури, както и червен код за опасност от пожари, как бихме реагирали и какво трябва да знаем, за да избегнем трагедии. По темата говорят началниците на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейности" към РД ПБЗН във Видин и в Монтана - главен инспектор Пано Панов и гл. инспетор Иван Иванов, както и Ивелина Матева, кметски наместник на село Палилула за организираната от нея местна гасаческа група.

От 5 август със заповед на министъра на земеделието се забранява паленето на стърнища в земеделските площи. А служители на пожарните във Видин и във Враца излязоха с апел към жителите на Северозапада. Сухото време, високите температури, изсъхналата растителност и вятъра са факторите, които предизвикаха пожари на много места в региона и страната. Често пъти причина за предизвиканите пожари  е небрежност при работа в земеделските земи, както и неправилното боравене  с огън или безотговорно изхвърляне на фас от цигара. От двете регионални дирекции "Пожарна безопасност и защита на населението" припомниха и основните правила за пожарна безопасност през летния, пожароопасен сезон.

"Обстановката в страната никак не е добра, но като изключим 1-2 случая на запалени сухи треви, нещата в областта са под контрол. Пожарите не са чак толкова сложни" обясни главен инспектор Пано Панов - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейности" към РДПБЗН във Видин.

"По отношение на превенцията, в началото на противопожарния сезон, на сайтовете на ОДМВР, на ОД "Земеделие и гори" и на фейсбук страницата на ОДПБЗН във Видин, са качени материали на тема недопускане на пожари през пожароопасния сезон и опазване на земеделските култури от пожари. Освен това кметовете на общини са издали заповеди, с които се въвеждат мерки с цел ограничаване и недопускане на пожари в полския и горския фонд. Част от превенцията е и издаване на актове на хората, за които е установено и доказано, че нарушават забраната за палене на сухи треви и стърнища. От началото на пожароопасния сезон са издадени 7 акта. Едно наказателно постановление е от 50 до 200 лева... Имаме и мобилни екипи, които обикалят населените места... Хората, които забележат горене и признаци на възникване на пожар, първото нещо, което трябва да направят е, да се обадят на телефон 112, да бъдат ясни и изчерпателни при подаването на информацията къде се намира пожарът и на каква площ е- това е основното. От началото на пожароопасния сезон- от месец юни до момента, екипите са обслужили общо 172 произшествия..."

Сред най-честите причини за възникването на пожарите е човешката дейност, допълни главен комисар Панов и призова за по-отговорно отношение при боравенето с огън и леснозапалими материали при работа или  битови дейности в домашни условия.

От Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Враца също твърдят, че са предприели необходимите мерки за предотвратяване на пожари. В региона продължават срещите  с кметовете на населите места, представители на земеделски кооперации, собственици и ползватели на земеделска техника, на които се обръща внимание за засилване на тяхната  бдителност по отношение на пожарната безопасност.

С около 24 % са се повишили пожарите на територията на област Монтана. Това обясни главен инспектор Иван Иванов- началник сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност" в РД ПБЗН Монтана.

"Това се дължи основно на топлото време, а липсата на дъждове води до изсъхване на тревистата растителност и лесното й запалване и разпространение. Населението е необходимо да спазва някои правила, като изхвърлянето на незагасени клечки кибрит и фасове не трябва да се случва. Небрежността при боравене с огън от страна на някои работници, пастири и туристи, техническата неизправност при извършването на дейности в земеделските земи, също водят до пожари. Природните явления, късо съединение и авариите на електропроводи в близост до горите, също са сред причините за пожари. Най-честата причина обаче за възникването пожари в област Монтана е небрежност при боравене с открит огън в близост до населените места...

От две години имаме много добра практика с Разплащателната агенция на Държавен фонд "Земеделие", които извършват необходимите проверки и при запалени стърнища се стига до финансови корекции в субсидиите, които получават, ако земеделските производители допуснат пожари в техните обработваеми земи..."

Полезна е инициативата в село Палилула, община Бойчиновци. То се намира в подножието на два склона на Стара планина, заобиколено от гори, където често стават пожари. Тази година обаче са успели да се опазят от тях.

"Справяме се с доброволческия отряд, който е от селото", обясни кметският наместник Ивелина Матева.

"Членовете на отряда са оборудвани с тупалки, които са разположени на различни места в населеното място, за да може при възникването на пожар да се реагира бързо и адекватно до идването на пожарникарите. Разчитаме на добрата координация и бързо оповестяване на телефон 112, че имаме инцидент и нужда от помощ. Тупалките се намират в дворовете на доброволци от селото, до входната врата на имота им, за да не се чудим при нужда къде сме ги оставили. Те си стоят там целогодишно- няма летен, няма зимен сезон. Средната възраст на доброволците ни е 64 години. Повечето са мъже, но има и три жени. Но при нужда хората дори да не са в доброволческия екип, взимат лопати, мотики, ножици и също излизат на терен да помагат...

Инструктаж им правим редовно- от Гражданска защита в годината един път идват специалисти, които ни разясняват как да реагираме при бедствия и аварии, наводнения , земетресения и при пожари..."   

"Най-важното при пожар е правилната оценка на ситуацията и да се спазват мерките за безопасност. Важно е и обучението на хората, които участват в гасенето на такива пожари. Важни са инструктажите и екипировката", каза за БНР комисар Тошко Бързилов- най-награждаваният огнеборец у нас, с над 36 години опит. Дълги години той е бил и ръководител на оперативния център на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".


Целите интервюта и подробности по темата, може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00