Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време за книги с препоръката на Регионална библиотека Видин

"Трудни пациенти" на Христо Михов

Снимка: Радио Видин

Името на професор Христо Михов е едно от най-ярките в областта на педиатрията у нас. Той е един от основоположниците на съвременната детска медицина в България и автор на една от първите книги у нас в помощ на майките – "Книга за майката", която и до днес е основен наръчник за съвети към родителите.

В края на 1943 г. той отива по разпределение като млад лекар в няколко врачански села. После – и на фронта по време на последните битки от Втората световна война, където спасява ранените войници – не само със скалпел и лекарство, а и с най-важното – човешко отношение и добра дума. После решава да удържи обещанието, което са си дали с неговия съквартирант още като студенти, и специализира педиатрия, само за да се превърне в един от основоположниците на този вид медицина не само у нас. Опитът му го отвежда чак до следвоенен Виетнам, където в продължение на една година се бори с болестите на местните, с наводнения, опасността от забравени мини, езикова бариера и какво ли не още.

В книгата си "Трудни пациенти" професор Михов подрежда пред нас една пъстра мозайка от някои от най-любопитните случаи в своята 50-годишна практика. Разкази, пълни с човещина, болка и надежда. С трудно спечелено доверие. Истории за невероятни случайности, лекарски грешки, изцеления, граничещи с чудото. Истории за многото лица на войната и какво е нужно, за да имаш силата и познанието за секунди да решаваш кой трябва да живее и кого да оставиш да умре, защото не можеш да го спасиш.

Свикнали сме да вярваме, че лекарят не просто може, а е длъжен да е олицетворение на боговете, равен им по сила и могъщество. Да може да връща мъртвите към живот, да лекува дори нелечими състояния, да прави чудеса ежедневно. И той твърде често го прави. Но колкото и добър да си в тази професия, не си застрахован от моментът, в който една жена ще се изправи пред теб и ще ти каже: "Ти си убиецът на моето дете!". Цената, която плащаш, за да станеш по-добър в може би най-благородната и често пъти твърде неблагодарна професия на света.

Но пък да отидеш на сватбата на момичето, за чийто живот си се борил седмици наред преди двайсет години, без да вярваш в добрия изход – ето това е, което те движи напред, дава ти увереност, че си на прав път, независимо от съмненията – твои и чужди. Да видиш поредните щастливи родители да си тръгват с детето си, което си измъкнал буквално изпод протегнатите ръце на смъртта.

"Трудни пациенти" е книга, която по съвсем човешки начин разказва за онази страна от медицината, която твърде често не виждаме, а и не се замисляме за нея. Какво струва на онези, които решават да ѝ се посветят. За техните страхове и колебания. За трудното начало. За лекарската етика и кога тя изисква да лъжеш, да нарушаваш правилата и законите. За морала и кога да останеш морален означава да станеш престъпник. За печеленето на доверие. За борбата с невежеството, страха, системата. За осъзнаването, че макар и лекар, си просто човек и медицината не е всемогъща магия.

В нея няма екшън, нито високотехнологично оборудване, което помага на лекарите да са новите супергерои. В нея има история. Пред очите ти следвоенна България се превръща в съвременна държава с добра медицина и отдадени лекари. Има  газени лампи, разкаляни улици, снежни виелици, война, тепърва прокарващи се пътища, липса на мощни лекарства… и едни хора, които се опитват да се борят за пациентите си въпреки всичко това. Едни хора, които мъкнат прогреса на свой гръб, за да го предоставят на други под формата на адекватни грижи и добро лечение.

Четейки спомените на професор Михов, ние всъщност проследяваме целия процес около въвеждането и развитието на медицинската помощ у нас – от времето на бабуващи жени, знахари и чакръкчии до времето на антибиотиците, скенерите, рентгена и спешната хирургия. Книгата му ни помага да видим колко път е изминат през последните десетилетия и в крайна сметка да разберем, че независимо колко напред е медицината, душата човешка все така под нокът се крие.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00