Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първан Симеонов, "Галъп": "Въпросът е дали печелившите не стават губещи и обратно"

Първан Симеонов
Снимка: Борислава Борисова

Резултатът на „Възраждане“ не е изненада, коментира Първан Симеонов - изпълнителен директор "Галъп интернешънъл".


„Нищо не ни е изненадало при „Възраждане“. Ясно беше, че те ще бъдат в битка за третото място с ДПС. Що се отнася до „Има такъв народ“, да, това действително е изненада. И ние тепърва трябва да анализираме дали е толкова изненадващ този вот. Днес ще направим анализите и най-вероятно, ако съумея да намеря достатъчно  време, ще пуснем и подробните демографски анализи и оттам ще се види. Според мен трябва да се анализира по-внимателно какъв точно тип подкрепа е това. Измежду трите субекта – „Левицата“, „Български възход“ и „Има такъв народ“, именно „Има такъв народ“ бяха с най-неблагоприятна стартова позиция. Много любопитно е това, което се случи“, каза Първан Симеонов.


Резултатът на „БСП за България“ влиза в нормалните очаквания. Вероятно ще финишира с малко над 200 хиляди гласа, което е по-малко от предходните избори.


„Вчера, в хода на екзитпол при много агенции, БСП излезе високо. Това тепърва ще бъде анализирано. По-скоро част от този вот не е бил точно за БСП, но вероятно такива са били декларациите на респондентите. Това, което прави впечатление, разбира се е, че БСП не претърпя голям проблем от появата на вътрешнонишовия конкурент в лицето на „Левицата“. „Левицата“ има резултат под, струва ми се, далеч под собствените си очаквания и под възможностите, които финалните проучвания на агенциите бяха очертали“, заяви политологът.


Българите по-скоро още материализират раздразнението си към политическата прослойка в апатия към изборния процес. При гласувалите за „Възраждане“ 60% от гласовете идват от гласувалите за партията, 10% са дошли от хора, които предния път са гласували за „Продължаваме промяната“, смята  Първан Симеонов.


„Това, което ми прави впечатление при „Възраждане“ е, че това е една от партиите, които успяват да вземат от различни места. Например, 4 на сто от вота за „Възраждане“ сега е от хора, които предния път са гласували за БСП, 5 на сто от вота за „Възраждане“ сега е от хора, които предния път са гласували за ГЕРБ-СДС, т.е. от мното места идва този вот, но като че ли най-вече идва от такива хора, които са гласували или преди това пак за „Възраждане“, или за друг тип наказание за статуквото.“


Хартиената бюлетина не повлия на избирателната активност и не се оказа тя ключът към каквото и да било, смята Първан Симеонов. Всичко това, което се случи на тези избори, отдавна беше казано, че ще се случи така:


„Има два блока в българското общество, те не могат да се понасят, но имат право на съществуване. Никой не може да победи и ще трябва вероятно или да се редуват във властта, или да се разберат нещо. Сега идва и трети. Борбата на две яростни алтернативи предизвика трета яростна алтернатива. Честито!“


Още от разговора с Първан Симеонов може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00