Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са рисковете от климатичните промени

Снимка: Светослав Цветанов

Световни организации в свои официални доклади заявяват, че е много вероятно 2023 година да е най-топлата в метеорологичната история. От май досега в световен мащаб месеците са с рекордни температури.

"В България, разбира се, не е точно така, но пак не бива да забравяме юли и октомври бяха особено топли. Юли - горещ, докато октомври беше много топъл, един от най-топлите според НИМХ (Национален институт по метеорология и хидрология - бел.ред.) за последните 90 години и много сух, но за сметка на това ветровит. И бяха регистрирани, знаете, температури над 30 градуса в не малко места в страната. И вече да, има ли това нещо общо с промените в климата? В световен мащаб счита се, че причината за пика на температурите през тази година, а вероятно може би и през следващата, се дължи на явлението Ел Ниньо. Това е просто най- накратко казано температурно колебание на морската вода в Тихия океан, което обаче влияе на климата и времето в световен мащаб. Но, в дългосрочен план се счита, че определящо е човешкото влияние", заяви Николай Петков - автор в платформата "Климатека", координатор и експерт в екологично сдружение "За Земята".

Парниковите емисии стават все повече и повече, поради което постепенно се усилват процесите. Ако продължи тази тенденция, вследствие на човешката дейност, се очаква да имаме и още по-горещи години в бъдеще. България не прави изключение от световните тенденции. Европа е най-бързо затоплящият се континент, допълни Николай Петков.

"Какви са основните тенденции? Повишение на световната температура, което води, разбира се, до по-чести екстремуми като горещи вълни, а откъм валежи ситуацията е разнопосочна. Повече екстремни валежи, но може да има и повече периоди на засушаване. За България също ще бъде интересно да се види каква ще бъде равносметката. Вероятно, може би няма да е най-топлата година, рано е да се каже, особено на по- регионално равнище. Дори един, ако се случи декември по-студен, един такъв по-студен месец може да стабилизира, в кавички, нещата."

Климатичните промени се отразяват на здравето на хората. Горещите дни са рискови, особено за възрастните хора, качеството на живот спада. Топлата есен означава по-дълъг сезон на размножаване на доста видове, които се считат за неприятни за хората като комари, миризливки и т.н. За България ниското ниво на река Дунав в българския участък, според някои специалисти е симптом на климатичните промени. Има нарастване на дните с интензивен валеж, което има негативни последствия за безопасността на хората и земеделието.

Във връзка с предстоящата конференция на ООН по изменението на климата, която тази година ще се проведе в Дубай, Обединените арабски емирства Николай Петков коментира, че фокусът тази година ще бъде да се актуализират националните приноси на страните към Парижкото споразумение, т.е. да се актуализират целите за намаление на парниковите емисии.

"Доста научни организации предупреждават, че имаме доста малко време, ако искаме да опазим амбициозната цел на споразумението... Времето ни е на изчерпване, ако искаме да спазим наистина целта на Парижкото споразумение за ограничаване на емисиите до градус и половина спрямо средното от края на 19-и век", допълни Николай Петков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00