Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са рисковете от климатичните промени

Снимка: Светослав Цветанов

Световни организации в свои официални доклади заявяват, че е много вероятно 2023 година да е най-топлата в метеорологичната история. От май досега в световен мащаб месеците са с рекордни температури.

"В България, разбира се, не е точно така, но пак не бива да забравяме юли и октомври бяха особено топли. Юли - горещ, докато октомври беше много топъл, един от най-топлите според НИМХ (Национален институт по метеорология и хидрология - бел.ред.) за последните 90 години и много сух, но за сметка на това ветровит. И бяха регистрирани, знаете, температури над 30 градуса в не малко места в страната. И вече да, има ли това нещо общо с промените в климата? В световен мащаб счита се, че причината за пика на температурите през тази година, а вероятно може би и през следващата, се дължи на явлението Ел Ниньо. Това е просто най- накратко казано температурно колебание на морската вода в Тихия океан, което обаче влияе на климата и времето в световен мащаб. Но, в дългосрочен план се счита, че определящо е човешкото влияние", заяви Николай Петков - автор в платформата "Климатека", координатор и експерт в екологично сдружение "За Земята".

Парниковите емисии стават все повече и повече, поради което постепенно се усилват процесите. Ако продължи тази тенденция, вследствие на човешката дейност, се очаква да имаме и още по-горещи години в бъдеще. България не прави изключение от световните тенденции. Европа е най-бързо затоплящият се континент, допълни Николай Петков.

"Какви са основните тенденции? Повишение на световната температура, което води, разбира се, до по-чести екстремуми като горещи вълни, а откъм валежи ситуацията е разнопосочна. Повече екстремни валежи, но може да има и повече периоди на засушаване. За България също ще бъде интересно да се види каква ще бъде равносметката. Вероятно, може би няма да е най-топлата година, рано е да се каже, особено на по- регионално равнище. Дори един, ако се случи декември по-студен, един такъв по-студен месец може да стабилизира, в кавички, нещата."

Климатичните промени се отразяват на здравето на хората. Горещите дни са рискови, особено за възрастните хора, качеството на живот спада. Топлата есен означава по-дълъг сезон на размножаване на доста видове, които се считат за неприятни за хората като комари, миризливки и т.н. За България ниското ниво на река Дунав в българския участък, според някои специалисти е симптом на климатичните промени. Има нарастване на дните с интензивен валеж, което има негативни последствия за безопасността на хората и земеделието.

Във връзка с предстоящата конференция на ООН по изменението на климата, която тази година ще се проведе в Дубай, Обединените арабски емирства Николай Петков коментира, че фокусът тази година ще бъде да се актуализират националните приноси на страните към Парижкото споразумение, т.е. да се актуализират целите за намаление на парниковите емисии.

"Доста научни организации предупреждават, че имаме доста малко време, ако искаме да опазим амбициозната цел на споразумението... Времето ни е на изчерпване, ако искаме да спазим наистина целта на Парижкото споразумение за ограничаване на емисиите до градус и половина спрямо средното от края на 19-и век", допълни Николай Петков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00