Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 20% от българите членуват в неправителствена организация

2
Снимка: Радио ВИДИН

Всеки пети българин членува в неправителствена организация (НПО), това показва доклад на Института "Отворено общество" в София. Според проучването за динамиката на неправителствения сектор в България през 2023 година доброволците, както и хората, които работят и членуват в такива организации, в по-голяма степен от останалите граждани подкрепят демократичните ценности, западната ориентация на страната, опазването на околната среда и равенството между половете. Не навсякъде в България обаче се наблюдава еднакво участие на гражданите в неправителствения сектор. В областите от Северозапада делът е по-нисък в сравнение с други региони на страната, обясни Илко Йорданов, експерт към Института:

"Нашите данни са базирани на източници, свързани с националната статистика, НСИ. Данните показват, че в областите, които покрива ефирът на Радио ВИДИН членуващите в неправителсвени организации - например във Видин, това са около 12% от населението, в сравнение с около 20% от населението на страната. В Монтана са около 9% от населението, във Враца са около 7%. Само за сравнение ще кажем, че делът на членуващите в неправителствени организации в столицата е 56%, почти три пъти повече от средното за страната. Все пак искам да отбележа, че в области като Видин например имаме много традиционно действащи организации като читалища... Само за сравнение, докато за страната на 10 000 души селско население имаме 17 читалища, то този показател е почти двойно по-висок - 29 читалища на 10 000 души селско население в област Видин. В област Монтана също имаме по-висок от средния дял за страната на читалищата в селските региона. Бих искал да кажа, че има един огромен потенциал с наличие на такъв тип центрове за развитие на гражданска среда, гражданска активност..."

Една от тенденциите в неправителствения сектор е професионализацията на организациите през последните няколко години, отбеляза Илко Йорданов:

"Ще кажа няколко тенденции, които нашето изследване констатира. Първото е по отношение на професионализацията на неправителствени организации. Това означава повишаването на техните знания, компетентности, способността им да дават анализи, които са качествени... Това, което прави впечатление, заедно с професионализацията се забелязва обаче и известно бих го нарекъл застаряване. Впрочем това е типичен феномен за цялата нация. Трябва да отбележим, че и присъствието на младите хора между 2017 година и 2023 година също намалява..." 

Един от важните изводи в доклада е, че неправителствените организации трябва да заложат повече за повишаване на доверието на гражданите към тях, допълни Илко Йорданов.

По-слабото участие на гражданите в НПО-та в Северозапада се дължи на чисто икономически причини, посочи Николай Цолов, председател на Сдружение "Свободен младежки център" - Видин:

"Защото, за да може човек да участва в работата на неправителствените организации, той трябва да инвестира част от своето време. А за да има тази възможност, през другото време той трябва да се е обезпечил достатъчно материално, да е спокоен за себе си и семейството си и чак тогава да намери време и за благотворителна дейност, защото нашата дейност в много голяма степен е такава. Тоест тя е безвъзмездна, хората не очакват да получат материална облага поне за това, което правят. Друга, разбира се, също важна причина е, че в Северозападна България броят на младите хора, като процент от населението е вероятно най-нисък. Това също оказва влияние, защото младите хора са двигателят на промените..."

Основните източници на финансиране на неправителствения сектор са европейските фондове, които се управляват от държавата. Това не е много добре по отношение на независимостта на тези организации, коментира Николай Цолов.

Повече за неправиветелствения сектор у нас и мнението на граждани може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00