Преди години майката на Агнеса осиновява Николай, след като той остава сирак. „Ники остана сирак на 20 години и моята майка, която е вдовица, го прибра под нашия покрив. Така той стана пълноправен член на нашето семейство. Работеше си до 2013 година като охрана…“, разказа Агнеса в предаването "По първи петли".
Куп тежки диагнози
Докато не му откриват болест на Бехтерев и се налага да го включат в програма за биологично лечение.
„Вследствие на тези инжекции Ники отключи всички нежелани реакции – направи тежка парализа на долните крайници, остана прикован в инвалидна количка, отключи диабет, направи тежка белодробна емболия с 5 белодробни инфаркта, вследствие на което му бе поставен филтър в крака, защото образува постоянно тромби…“
Инвалидна количка и морфин
Дълго време Николай прекарва в инвалидна количка и на морфинови таблетки за облекчаване на болките, защото страда от няколко заболявания, прави и спинални инсулти на гръбнака.
Николай е инвалид първа група с право на чужда помощ, допълва Агнеса Трайкова.
Събират пари за всяко изследване
„Ходим в Турция на лечение, защото тук, в България с тези диагнози никой не може да ни помогне. Намерихме начин – правим концерти, базари, събираме нужните средства, за да може Ники да живее. Около 400-450 лева са му лекарствата на месец. Неговата пенсия е около 320 лева.“
Ники не се отказа през тези години, казва с гордост сестра му Агнеса. И посяга към изкуството.
„Той изработва сам фигури от автомобилни гуми, с които радва дечицата по паркове, по градинки, в детски градини, по дворовете. Отделно меси много вкусни, уникални погачи. Така си докарваме парички, с които да можем да живеем. Имаме и транспортни разходи – до болници, изследвания…“, продължава разказа си Агнеса Трайкова.
Само от януари до момента са си заплатили три ядрено-магнитни резонанса, за да могат да заминат за Турция. За да ги платят, им помагат приятели. Турските лекари казват, че болестта на Бехтерев, която е била в ремисия, сега се е завърнала.
„На всеки шест месеца трябва да прави изследвания, да се следи. Защото беше със съмнения за Ходжкин, следи му се белия дроб, защото вследствие на тези емболии белият дроб работи на 55-60%. Там го вкарват в специални камери, поддържащи терапии.“
Дарителска сметка
Николай има дарителска сметка, в която събира пари за хотел, храна и транспорт. Едно посещение излиза различно – последното е струвало 8 хиляди лева, които са били дарени от един човек. През април догодина предстои нов тур от процедури.
„Трудоемко е, но шест години като седиш и всеки ден е еднакъв, не става, не може. Нещо трябва да правиш“, разказа Николай пред „Хоризонт“. Той е намерил вдъхновение за инсталациите с автомобилни гуми от руски сайт. Общината му доставя материалите.
„Най-голямото ми желание е да съм здрав дотолкова, че да мога да си работя“, пожелава си преди Коледа Ники.
Чуйте и звуковия файл.В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за..
Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..
Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив. Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума. Първите реставрационно-консервационни дейности там..
Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена...