Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млад инвалид с множество диагнози прави изкуство от цветни гуми

Николай Дерменджиев събира средства от дарители, за да се лекува

Агнеса Трайкова и Николай Дерменджиев от Елин Пелин се обичат като брат и сестра. Преминали са през много изпитания, защото Николай е с множество тежки диагнози, но не спират да вярват, че предстоят и по-добри дни. 

Преди години майката на Агнеса осиновява Николай, след като той остава сирак. „Ники остана сирак на 20 години и моята майка, която е вдовица, го прибра под нашия покрив. Така той стана пълноправен член на нашето семейство. Работеше си до 2013 година като охрана…“, разказа Агнеса в предаването "По първи петли".

Куп тежки диагнози

Докато не му откриват болест на Бехтерев и се налага да го включат в програма за биологично лечение.

„Вследствие на тези инжекции Ники отключи всички нежелани реакции – направи тежка парализа на долните крайници, остана прикован в инвалидна количка, отключи диабет, направи тежка белодробна емболия с 5 белодробни инфаркта, вследствие на което му бе поставен филтър в крака, защото образува постоянно тромби…“

Инвалидна количка и морфин

Дълго време Николай прекарва в инвалидна количка и на морфинови таблетки за облекчаване на болките, защото страда от няколко заболявания, прави и спинални инсулти на гръбнака.

Николай Дерменджиев

Николай е инвалид първа група с право на чужда помощ, допълва Агнеса Трайкова.

Събират пари за всяко изследване

„Ходим в Турция на лечение, защото тук, в България с тези диагнози никой не може да ни помогне. Намерихме начин – правим концерти, базари, събираме нужните средства, за да може Ники да живее. Около 400-450 лева са му лекарствата на месец. Неговата пенсия е около 320 лева.“

Ники не се отказа през тези години, казва с гордост сестра му Агнеса. И посяга към изкуството. 

„Той изработва сам фигури от автомобилни гуми, с които радва дечицата по паркове, по градинки, в детски градини, по дворовете. Отделно меси много вкусни, уникални погачи. Така си докарваме парички, с които да можем да живеем. Имаме и транспортни разходи – до болници, изследвания…“, продължава разказа си Агнеса Трайкова.

Само от януари до момента са си заплатили три ядрено-магнитни резонанса, за да могат да заминат за Турция. За да ги платят, им помагат приятели. Турските лекари казват, че болестта на Бехтерев, която е била в ремисия, сега се е завърнала.

„На всеки шест месеца трябва да прави изследвания, да се следи. Защото беше със съмнения за Ходжкин, следи му се белия дроб, защото вследствие на тези емболии белият дроб работи на 55-60%. Там го вкарват в специални камери, поддържащи терапии.“

Дарителска сметка

Николай има дарителска сметка, в която събира пари за хотел, храна и транспорт. Едно посещение излиза различно – последното е струвало 8 хиляди лева, които са били дарени от един човек. През април догодина предстои нов тур от процедури.

„Трудоемко е, но шест години като седиш и всеки ден е еднакъв, не става, не може. Нещо трябва да правиш“, разказа Николай пред „Хоризонт“. Той е намерил вдъхновение за инсталациите с автомобилни гуми от руски сайт. Общината му доставя материалите.

„Най-голямото ми желание е да съм здрав дотолкова, че да мога да си работя“, пожелава си преди Коледа Ники.

Чуйте и звуковия файл.
Снимки: Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00