Инициативата „Подаваме ръка за безопасно връщане в училище“ се реализира с идеята за по-чиста и безопасна среда за учениците и учителите.
„Поставя се пред съответния вход, слага се разтворът да попие в дунапрена. Това е много по-удачен вариант. Виждали сме навсякъде по един парцал, мокрят го, поливат го с вода“, изтъкна пред „Хоризонт“ Атанас Атанасов, директор на една от фирмите дарители. Разработката е отпреди няколко години и сега изведнъж се оказала много актуална, допълни той.
„В момента имаме стелки на над 7 месеца, през които е минато над 100 хиляди пъти и са здрави и можем да гарантираме, че така изработена, стелката в много дълъг период може да служи за ползване.“
Дезинфекциращите стелки бяха предадени на Българския червен кръст, откъдето се разпределят за училищата в страната. Над 900 000 лева са дарените на БЧК парични средства чрез есемеси от началото на епидемията. Получени са и материални активи за около милион и половина лева, посочи генералният директор на организацията проф. д-р Красимир Гигов. Според него дарението от дезинфекциращи стелки е съвсем навременно.
„Тези постелки, колкото и елементарни да изглеждат, решават голям, наболял въпрос. Дезинфекцирането на обувките преустановява вкарването на инфекция в училищата, а това са стотици дечица. И колкото повече е профилактиката, толкова по-малка ще бъде и опасността“, посочи Гигов.
Имат ли притеснения родителите относно мерките, които се взимат в училищата?
„Не сме вманиачени на тема Covid-19, но внимаваме в ежедневието си.“
„Не се притесняваме чак толкова много, защото разчитаме на мерките, които ще бъдат взети и да се спазват указанията от здравното министерство.“
Директорът на дирекция „Учебници и училищна документация“ в Министерството на образованието и науката Пенка Иванова обясни, че със започването на учебната година всички училища трябва да бъдат снабдени с течен сапун и дезинфектанти.
„Всичко, което ние смятаме, че е задължително, е описано. Всичко останало е препоръчително“, допълни Иванова и уточни, че по места според спецификата на училището родителите и класните ръководители могат да обсъдят допълнителни мерки за безопасност.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава , падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда. Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...