Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Космическото време става все по-важно в живота на хората

Доц. д-р Росица Митева от Института по астрономия в БАН
Снимка: Личен архив

„Със сигурност значението на космическото време за технологичния и космическия ни живот ще става все по-важно“, каза в „Хоризонт до обед“ доц. д-р Росица Митева от Института по астрономия в БАН.

Тя обаче посочи, че прогнозата за скоростта на слънчевите ветрове няма скоро да стане част от редовната прогноза за времето.

Доц. Митева припомни, че терминът космическо време се използва от 1959 г. Но по-активно от 70-те години на миналия век заради развитието на спътниците и научните наблюдения.

В България космическо време вече се преподава в специалността „Астрономия“ във Физическия факултет на Софийския университет. Обаче в момента се изгражда и нова магистърска степен, където една от тематиките ще бъде космическото време.

Доц. д-р Росица Митева посочи, че тази програма ще се разработва със съдействието на Европейската космическа агенция.

„Необходимо е общо усилие България да бъде част от новата космическа надпревара. Затова обучението е първата стъпка. Втората цел на програмата е да направи връзката с бизнеса и да мотивира млади учени да правят компании в тази сфера. И в момента в страната ни има такива компании. Но освен обучение и частни инициативи, е време страната ни да помисли и за членство в Европейската космическа агенция", смята още ученият.

Космическата надпревара в последните месеци води до изпращането на апарати до Луната, до Марс и в орбита около Земята. Дори и от по-малки държави. Големите пък – като Китай и Русия, започват да говорят за собствени орбитални станции, тъй като Международната космическа станция е почти в края на експлоатационния си период. Дейности, за които и които могат да бъдат в полза на по-задълбоченото изследване на времето в Космоса.

Доц. д-р Росица Митева каза още, че е малко рано да си говорим дали в бъдеще специалността космическо време ще е част от знанията ни за тераформиране на нови планети (за сега Марс). Но обясни, че знанието за него ще става все по-важно за хората дори и тук на Земята.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28