Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космическото време става все по-важно в живота на хората

Доц. д-р Росица Митева от Института по астрономия в БАН
Снимка: Личен архив

„Със сигурност значението на космическото време за технологичния и космическия ни живот ще става все по-важно“, каза в „Хоризонт до обед“ доц. д-р Росица Митева от Института по астрономия в БАН.

Тя обаче посочи, че прогнозата за скоростта на слънчевите ветрове няма скоро да стане част от редовната прогноза за времето.

Доц. Митева припомни, че терминът космическо време се използва от 1959 г. Но по-активно от 70-те години на миналия век заради развитието на спътниците и научните наблюдения.

В България космическо време вече се преподава в специалността „Астрономия“ във Физическия факултет на Софийския университет. Обаче в момента се изгражда и нова магистърска степен, където една от тематиките ще бъде космическото време.

Доц. д-р Росица Митева посочи, че тази програма ще се разработва със съдействието на Европейската космическа агенция.

„Необходимо е общо усилие България да бъде част от новата космическа надпревара. Затова обучението е първата стъпка. Втората цел на програмата е да направи връзката с бизнеса и да мотивира млади учени да правят компании в тази сфера. И в момента в страната ни има такива компании. Но освен обучение и частни инициативи, е време страната ни да помисли и за членство в Европейската космическа агенция", смята още ученият.

Космическата надпревара в последните месеци води до изпращането на апарати до Луната, до Марс и в орбита около Земята. Дори и от по-малки държави. Големите пък – като Китай и Русия, започват да говорят за собствени орбитални станции, тъй като Международната космическа станция е почти в края на експлоатационния си период. Дейности, за които и които могат да бъдат в полза на по-задълбоченото изследване на времето в Космоса.

Доц. д-р Росица Митева каза още, че е малко рано да си говорим дали в бъдеще специалността космическо време ще е част от знанията ни за тераформиране на нови планети (за сега Марс). Но обясни, че знанието за него ще става все по-важно за хората дори и тук на Земята.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00