Академията има 25 института и 4 научно-изследователски центъра, както и държавно предприятие с 13 опитни станции. Заетите в системата са 1800 души, от тях 469 са научни работници, 11% от които са на възраст до 35 години, а над 60-годишна възраст са 40%.
Професор в рамките на Селскостопанската академия взема 1 180 лева, а асистент – 840 лева заплата.
Заплатите са с около 40 на сто по-ниски в сравнение с останалите държавни висши училища и спрямо научни звена като БАН, поясни пред БНР проф. Мартин Банов, председател на Академията.
„Няма как да убедим младия човек – ела при нас, недей да отиваш на друго място или недей да отиваш в чужбина“, коментира проф. Банов.
От Селскостопанската академия настояват за изравняване на доходите с тези във висшите училища, определени с постановление от декември 2020 г.
„Това означава още 7 милиона допълнителни.“
Светла Василева, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ определи трансфера за Селскостопанската академия като „изключително малък“ и посочи, че няма да стигне да покрие ръста дори на минималната работна заплата.
„Срамно е това, което говорим“, подчерта Василева. По думите ѝ „трябва да излезе научната общност на площада“.
Селскостопанската академия въобще не се споменава в коалиционното споразумение, отбеляза проф. Мартин Банов.
Според изследване на Световната банка от 2020 г. България е на последно място по инвестиции в научно-изследователска и развойна дейност, припомни той.
„В България се инвестират 16 евро на жител за такава дейност, средно за Европа са 198 евро, а за Германия са 380 евро. След като искаме иновации, след като искаме наука, няма наука, която да се самофинансира.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..