Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биологичен поглед към войната в Украйна

Докторът по биология Дмитро Лутценко разказва за живота на научните среди и за това как изглежда конфликтът от ледения континент

Дмитро Лутценко
Снимка: личен архив

Войната в Украйна промени различни сфери на живота. Събитията, започнали с руската агресия на 24 февруари, повлияха и на научния живот в Украйна.

Как изглеждат събитията през очите на един доктор по биология?

Месец след началото на войната "Изотопия" разговаря с Дмитро Лутценко. Той работи в Института по криобиология и криомедицина в Харков. Преди 5 години е част от антарктическия екип в украинската антарктическа станция Вернадски. Днес в родния му Харков има война. Затова той бяга със семейството си в Полтава.

Дмитро Лутценко ни разказва своята история и какво се случва днес с учените в Украйна. Разказ за войната от научна и човешка гледна точка.



Дмитро: "Много хора от научните среди на Украйна се присъединиха към армията. Някои, които живеят в райони с ожесточени бойни действия, трябваше да ги напуснат и сега живеят на друго място в Украйна или са извън страната. Не всички имат възможността да продължат работа по своите научни изследвания и като цяло своята дейност. Други имат тази възможност, като работят в университети в други градове. Експерименталните научни дейности са спрени в цяла Украйна, но могат да се правят изследвания и анализи, които да се използват след края на войната.

Въпреки желанието си Дмитро не успява да стане част от украинската армия, тъй като няма нужната военна подготовка.

Проектите на Лутценко

Механизми за адаптация на животни и хора. Това е един от проектите, върху които работи сега Дмитро Лутценко. Той ни разказва как е започнала работата по него:
Дмитро: "Преди 5 години бях биолог в украинската база Вернадски в Антарктика. Проектът разглежда физиологичните механизми за адаптиране при екстремно ниски температури в антарктически условия, както и някои механизми, свързани със смущения на съня. Това е проблем за полярния регион. През тези пет години събрах доста информация. Когато имах време анализирах данните и писах статии за тези проблеми. Работата ми по този проект продължава и днес.

Поглед към войната от Антарктика и възстановяване на баланса между добро и зло

Дмитро: "Контактувам с много от учените в базата Вернадски. Един от тях  е мой колега от института в Харков, в който работя. За всички е много трудно да гледат какво се случва, всеки има близки и приятели в родината. Това е емоционално изключително трудно за тях.

Украинската база Вернадски

Лутценко продължава да прави наука по време на война. Не смята за уместни сравненията между криобиологията и достигането на най-ниската точка на човешките отношения - войната.

Говори по-скоро за това как трябва да бъде възстановен балансът между добро и зло в тази ситуация: "Това трябва да бъде постигнато чрез задружност. Това, което доминира в Русия като общо съзнание трябва да се промени Имах много мои познати в Русия, с които общувахме лесно. И ако допреди 10 години сме си говорили свободно, то днес това е невъзможно. Те са просто като зомбирани, повтарят пропагандните точки на властите."

Цялото интервю с Дмитро Лутценко може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00

Стенопис с приказни образи от Витоша в столичния квартал "Стрелбище"

Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..

публикувано на 07.11.24 в 10:13

Антарктическият кораб "Св. св. Кирил и Методий" потегля на поредна мисия

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози , които ще наблюдават птиците..

публикувано на 07.11.24 в 09:26

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10