Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И двамата кандидати за кмет на София имат резерви за балотажа в неделя, смята преподавателят

Димитър Вацов: Сглобката е под въпрос, но няма да се разпадне

"Ако има размествания, те няма да настъпят веднага след местните избори"

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

Сглобката в известен смисъл е поставена под въпрос. От предстоящите местни избори зависи доколко ще се препотвърди символното съотношение на партиите, които участват в нея.

Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Димитър Вацов, преподавател по философия и социология.

Ако ПП се провалят в неделя, те символно ще бъдат доста разклатени и е възможно Борисов да потърси друга формула на управление на страната, посочи той. Според него най-важно е "доколко уязвими ще бъдат ПП-ДБ и самото правителство на Денков" след изборите.

"Сглобката изглежда нестабилна. На сегашните избори се премерва наново тежестта на отделните нейни компоненти. Компонентът "Пеевски" се опитва да се държи като кил на кораба, да поддържа сглобката. Пеевски, доколкото представлява ДПС, а това се вижда отвсякъде, е част, макар и останала под водата, на сглобката. Той има интерес сглобката да просъществува. На ДПС им трябва време, за да могат да се покажат като евро-атлантическа партия."

Сглобката няма да се разпадне. Ако има размествания, те няма да настъпят веднага след местните избори, прогнозира преподавателят.

Вацов е "известен скептик доколко ПП и ДБ ще успеят да натиснат своите коалиционни партньори за реформа в службите".

И двамата кандидати за кмет на София имат електорални резерви за балотажа, коментира Димитър Вацов в предаването "Преди всички". Той вижда резервите на Васил Терзиев в 8-те процента разлика с листата за общински съветници за ПП-ДБ.

"Тези 8% са най-вероятно хората, които са недоволни от неговата родствена връзка с ДС и не са пожелали на първи тур да преглътнат тази емблема, която стои зад кандидата. Вероятно обаче ще го подкрепят на втори тур."

Резервите на Ваня Григорова са по-значими на пръв поглед, каза Вацов и посочи, че тя може да очаква подкрепа от  БСП, "Възраждане", ИТН, донякъде и от електората на ГЕРБ, както и "известна флуктуация на гласове" от хората на Вили Лилков.

Терзиев и Григорова като че ли са иконични емблеми – на ефективния мениджър и на народния трибун, отбеляза проф. Вацов. По думите му обаче "тези имиджови образи леко се пропукват, защото има множество пробойни в тях и не са толкова лесно продаваеми на целокупно множество".

Лявото се обитава от много играчи и навлизането в него на нов играч като Ваня Григорова, с нов проект, както често се спекулира, няма да разшири това пространство, коментира Димитър Вацов относно предположенията, че Ваня Григорова може да се превърне в новия лидер на лявото.

По темата за проваления дебат между Григорова и Терзиев преподавателят изтъкна, че "Ваня Григорова, която е по-добра в надприказването, по-лесно стига до по-широка, по-простонародна публика", а Терзиев, "който има по-експертно говорене", се е опитал да наложи колективна формула на дебата.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15