"Необходима е политическа воля, за да се случат исканията максимално бързо. Част от тях са разработвани вече през годините и някъде там са останали по една или друга причина". Това заяви пред БНР председателят на Фондация "Даная" Кремена Кунева относно 6-те искания за незабавни реформи в детското здравеопазване. Подписи за тях ще събират от новоучредената национална гражданска инициатива "Даная за живот".
Според Кунева по почти всички искания могат да се формулират сравнително бързо изпълними мерки. За първите две точки, които са свързани с информационната част, тя вярва, че са въпрос на воля.
Едно от настояванията е за интегрирана система, която в реално време да посочва дежурните специалисти и която да дава възможност на родителите да осъществяват предварителен контакт с клиниките. По думите ѝ това би облекчило много и родители, а и самите лекари.
В поставените точки е заложено и преразглеждане на стандарта за неотложна помощ. Всяка идея, която би повишила качеството на спешната помощ, би била добре дошла, изказа мнението си Кунева в интервю за предаването "Преди всички". По думите ѝ обаче това трябва да се направи с мисъл, а не да е поредното предложение, което само да "замаскира" качеството на здравната услуга.
Кунева очаква и промени в структурата на Агенция "Медицински надзор". Според нея има много притеснителни неща във функционирането на агенцията.
"Нашата надежда е да съберем максимално много подписи. Места за събирането им ще бъдат качени на сайта на Фондация "Даная" днес или утре", каза още Кремена Кунева.
От инициативата "Даная за живот" ще внесат подкрепените с подписи искания в Народното събрание, Министерския съвет и здравното министерство, като институциите ще имат срок от 3 месеца да отговорят с конкретни действия или с аргументи защо отказват да започнат реформа.
Интервюто на Веселина Миланова с Кремена Кунева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..