Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В опит да се преборят с лепенето на обяви:

Изрисуват електрически табла в Монтана

Художничката Лилия Захаринова: Правейки тези табла по-красиви, ще направим и хората по-добри

| Репортаж
Снимка: Любо Андреев

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги почиствахме, след това отново се появяваха листчета", разказва инж. Надя Младенова от Община Монтана.

инж. Надя Младенова

"Случайно преминаващ през Монтана беше обрисувал няколко табла с животинки. Видяхме, че по тези табла изключително рядко се лепят подобни неща, затова експериментирахме – да издирим художници, които да направят тези табла в централната градска част картини и да призовем гражданите да ги пазят. Това е много добре прието до този момент."

Започва и монтирането на предупредителни табели, които да указват, че електрическите табла са опасни, уточнява инж. Младенова.

Инициативата за изрисуването на таблата е на кмета на общината. Художничката Лилия Захаринова рисува върху тях емблематични за града места, като започва с десетина табла в градската градина.

Тя вече е правила това в родния си град Белоградчик.

Лилия Захаринова

"Искаме да има изобразени съществени за самия град места, както е тази църква. Правейки по-красиви тези табла, ще направим и хората по-добри. Виждайки красивото, те вече няма да проявяват вандалщини, да лепят по тях, защото ще виждат картините и съм сигурна, че ще искат да ги запазят", коментира художничката пред поредното сиво табло, което преобразява с влакова композиция.

Жителите на Монтана одобряват идеята за нов облик на сивите електрически табла.

"Много е красиво. Закрива се грозната гледка. С тези рисунки е уникално. Нещо по-различно за нашия град."

"Маха се грозотията на самите табла и Монтана става по-красива."

"По-цветно. Допринася за настроението в града. Много по-приятно е да се разхождаш сред такива табла, отколкото сивите, изпоналепени с обяви и некролози." 

Снимки: Любо Андреев

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38