Този извод направи в интервю за БНР Диана Дамянова, специалист по комуникации, след дни активна борба с пожарите в страната.
"В България има твърде много държава и твърде малко гражданско общество. Всеки орган, който създаваме, продължава да налива вода в корупция и безстопанственост. Затрупани сме от администрация и бездействие. Това е списъчна демокрация."
Дамянова прави заключението, че "тази политическа класа трябва да си отиде и да отстъпи място". Според нея, отивайки на места, пострадали от пожарите, политиците дори не правят пиар, а "нескопосани читалищни постановки".
Разговорите по време на пожарите са обидни за една зле организирана държава, закъсняла в реакцията си, докато пожарът превзема населени места, гласи прочитът на журналиста Веселин Стойнев.
"Държавата се появи със закъснение. Не сме изненадани, защото сме слабо организирано общество и държава. В появилата се истерия, в целия разговор се загуби основният проблем – как да се организират нещата, има ли техника, има ли превенция. Какво правим оттук нататък? Пожари ще продължава да има и ще сме изненадани."
Битката в ДПС няма да свърши до изборите, прогнозира Стойнев по един от най-актуалните политически сюжети. Същевременно според него ключът за 51-вото НС е именно в ДПС.
"Авторитетът на Ахмед Доган като създател и живо божество на тази формация е безспорен. Въпросът е дали ще има време до изборите – вероятно в средата на октомври, развръзката в ДПС да се случи, кое е доброто, кое е автентичното. Това не е просто едно разцепление, каквото е имало във всички партии. Делян Пеевски не е случаен човек - дори да загуби битката, щетите е възможно да са в много посоки. Пеевски няма да загуби лесно битката."
Дамянова се солидаризира с извода, че ДПС ще държи ключа за следващия парламент. Според нея обаче вече не виждаме Ахмед Доган, когото познаваме от 30 години, а човек "с трудна, почти дислектична реч" и "това не е въпрос на възраст".
Разцеплението в ДПС е по линия на това "кой се е добрал по-близо до физическото тяло на Пеевски". Битката е на тема кой ще представлява Доган и ще се проведе в съда, обясни пиар експертът. "Политическият бардак" в 51-вото Народно събрание няма да бъде решен от едно единно ДПС, очаква комуникационният специалист.
Веселин Стойнев анализира смяната на курса на ГЕРБ спрямо политическите опоненти. Според него това се дължи на факта, че Борисов и ГЕРБ са сред големите губещи в настоящия парламент.
По думите му, неяснотата отново ще изиграе лоша шега на партиите, ако те не започнат честно да обясняват на избирателите си какво ще правят след вота. Сега може да се появят 10 "Величия" наведнъж, защото избирателите търсят нещо ново, категоричен е журналистът.
"На хората им е писнало и очакват някой да започне да управлява. Тази страна е изпаднала в неуправляемост. България не е Италия, не е Белгия. Не може да си позволи дълги години да няма правителство."
В българската политическа система има натрупани твърде много ненавист, омраза, демонстративно неуважение към опонента, сочи анализът на Диана Дамянова. Това е характерно за двупартийните модели, а нашите партии се държат, сякаш сме в такъв модел, подчерта тя.
ГЕРБ е стационирана в един подобен бъдещ двупартиен модел. В някакъв момент ще се оформи второто гнездо и тогава "ще могат да си се мразят колкото искат". В близките десетина години обаче, докато не се формира двупартийна система, не се очертава стабилно правителство, очерта картината Дамянова.
Веселин Стойнев вижда търсене на решения "през нова форма, чудо, иновация" и сега според него "най-вероятно ще залитнем към смяна на формата на държавно управление" в желанието си да решим нещата с магическа пръчка.
Запитани на кого президентът ще връчи третия мандат, Диана Дамянова посочи, че "няма никакво значение на кого ще го връчи", а Стойнев изтъкна, че функцията на мандатоносителя ще бъде "дотолкова, че да се нагласи датата на изборите".
Ако Конституционния съд отмени голяма част от съдебните реформи и върне служебните правителства на президента, това ще остави ПП-ДБ в много тежка ситуация, предупреди журналистът. По думите му, може да се стигне и до "детрониране" на Конституционния съд и обвиняването му в политическа пристрастност.
Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..