Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Дамянова: Тази политическа класа трябва да си отиде. Имаме списъчна демокрация

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Веселин Стойнев: Най-вероятно ще залитнем към смяна на формата на държавно управление

| Интервю
Снимка: БГНЕС

В България има страшно силно доброволчество и доброволците излязоха на терена. Няма ги обаче онези малки звена, каквито в цял свят се борят срещу пожарите. Имаме "огромна щатна пожарна команда, която служба обаче е подчинена на раковото образувание на държавата и не може да функционира".

Този извод направи в интервю за БНР Диана Дамянова, специалист по комуникации, след дни активна борба с пожарите в страната.

"В България има твърде много държава и твърде малко гражданско общество. Всеки орган, който създаваме, продължава да налива вода в корупция и безстопанственост. Затрупани сме от администрация и бездействие. Това е списъчна демокрация."

Дамянова прави заключението, че "тази политическа класа трябва да си отиде и да отстъпи място". Според нея, отивайки на места, пострадали от пожарите, политиците дори не правят пиар, а "нескопосани читалищни постановки".

Снимка: БГНЕС

Разговорите по време на пожарите са обидни за една зле организирана държава, закъсняла в реакцията си, докато пожарът превзема населени места, гласи прочитът на журналиста Веселин Стойнев.

"Държавата се появи със закъснение. Не сме изненадани, защото сме слабо организирано общество и държава. В появилата се истерия, в целия разговор се загуби основният проблем – как да се организират нещата, има ли техника, има ли превенция. Какво правим оттук нататък? Пожари ще продължава да има и ще сме изненадани."

Битката в ДПС няма да свърши до изборите, прогнозира Стойнев по един от най-актуалните политически сюжети. Същевременно според него ключът за 51-вото НС е именно в ДПС.

"Авторитетът на Ахмед Доган като създател и живо божество на тази формация е безспорен. Въпросът е дали ще има време до изборите – вероятно в средата на октомври, развръзката в ДПС да се случи, кое е доброто, кое е автентичното. Това не е просто едно разцепление, каквото е имало във всички партии. Делян Пеевски не е случаен човек - дори да загуби битката, щетите е възможно да са в много посоки. Пеевски няма да загуби лесно битката."

Диана Дамянова  Снимка: БТА

Дамянова се солидаризира с извода, че ДПС ще държи ключа за следващия парламент. Според нея обаче вече не виждаме Ахмед Доган, когото познаваме от 30 години, а човек "с трудна, почти дислектична реч" и "това не е въпрос на възраст".

Разцеплението в ДПС е по линия на това "кой се е добрал по-близо до физическото тяло на Пеевски". Битката е на тема кой ще представлява Доган и ще се проведе в съда, обясни пиар експертът. "Политическият бардак" в 51-вото Народно събрание няма да бъде решен от едно единно ДПС, очаква комуникационният специалист.

Веселин Стойнев анализира смяната на курса на ГЕРБ спрямо политическите опоненти. Според него това се дължи на факта, че Борисов и ГЕРБ са сред големите губещи в настоящия парламент.

По думите му, неяснотата отново ще изиграе лоша шега на партиите, ако те не започнат честно да обясняват на избирателите си какво ще правят след вота. Сега може да се появят 10 "Величия" наведнъж, защото избирателите търсят нещо ново, категоричен е журналистът.

"На хората им е писнало и очакват някой да започне да управлява. Тази страна е изпаднала в неуправляемост. България не е Италия, не е Белгия. Не може да си позволи дълги години да няма правителство."

В българската политическа система има натрупани твърде много ненавист, омраза, демонстративно неуважение към опонента, сочи анализът на Диана Дамянова. Това е характерно за двупартийните модели, а нашите партии се държат, сякаш сме в такъв модел, подчерта тя.

ГЕРБ е стационирана в един подобен бъдещ двупартиен модел. В някакъв момент ще се оформи второто гнездо и тогава "ще могат да си се мразят колкото искат". В близките десетина години обаче, докато не се формира двупартийна система, не се очертава стабилно правителство, очерта картината Дамянова.

Веселин Стойнев  Снимка: Савина Спасова

Веселин Стойнев вижда търсене на решения "през нова форма, чудо, иновация" и сега според него "най-вероятно ще залитнем към смяна на формата на държавно управление" в желанието си да решим нещата с магическа пръчка.

Запитани на кого президентът ще връчи третия мандат, Диана Дамянова посочи, че "няма никакво значение на кого ще го връчи", а Стойнев изтъкна, че функцията на мандатоносителя ще бъде "дотолкова, че да се нагласи датата на изборите".  

Ако Конституционния съд отмени голяма част от съдебните реформи и върне служебните правителства на президента, това ще остави ПП-ДБ в много тежка ситуация, предупреди журналистът. По думите му, може да се стигне и до "детрониране" на Конституционния съд и обвиняването му в политическа пристрастност.

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51