Този извод направи в интервю за БНР Диана Дамянова, специалист по комуникации, след дни активна борба с пожарите в страната.
"В България има твърде много държава и твърде малко гражданско общество. Всеки орган, който създаваме, продължава да налива вода в корупция и безстопанственост. Затрупани сме от администрация и бездействие. Това е списъчна демокрация."
Дамянова прави заключението, че "тази политическа класа трябва да си отиде и да отстъпи място". Според нея, отивайки на места, пострадали от пожарите, политиците дори не правят пиар, а "нескопосани читалищни постановки".
Разговорите по време на пожарите са обидни за една зле организирана държава, закъсняла в реакцията си, докато пожарът превзема населени места, гласи прочитът на журналиста Веселин Стойнев.
"Държавата се появи със закъснение. Не сме изненадани, защото сме слабо организирано общество и държава. В появилата се истерия, в целия разговор се загуби основният проблем – как да се организират нещата, има ли техника, има ли превенция. Какво правим оттук нататък? Пожари ще продължава да има и ще сме изненадани."
Битката в ДПС няма да свърши до изборите, прогнозира Стойнев по един от най-актуалните политически сюжети. Същевременно според него ключът за 51-вото НС е именно в ДПС.
"Авторитетът на Ахмед Доган като създател и живо божество на тази формация е безспорен. Въпросът е дали ще има време до изборите – вероятно в средата на октомври, развръзката в ДПС да се случи, кое е доброто, кое е автентичното. Това не е просто едно разцепление, каквото е имало във всички партии. Делян Пеевски не е случаен човек - дори да загуби битката, щетите е възможно да са в много посоки. Пеевски няма да загуби лесно битката."
Дамянова се солидаризира с извода, че ДПС ще държи ключа за следващия парламент. Според нея обаче вече не виждаме Ахмед Доган, когото познаваме от 30 години, а човек "с трудна, почти дислектична реч" и "това не е въпрос на възраст".
Разцеплението в ДПС е по линия на това "кой се е добрал по-близо до физическото тяло на Пеевски". Битката е на тема кой ще представлява Доган и ще се проведе в съда, обясни пиар експертът. "Политическият бардак" в 51-вото Народно събрание няма да бъде решен от едно единно ДПС, очаква комуникационният специалист.
Веселин Стойнев анализира смяната на курса на ГЕРБ спрямо политическите опоненти. Според него това се дължи на факта, че Борисов и ГЕРБ са сред големите губещи в настоящия парламент.
По думите му, неяснотата отново ще изиграе лоша шега на партиите, ако те не започнат честно да обясняват на избирателите си какво ще правят след вота. Сега може да се появят 10 "Величия" наведнъж, защото избирателите търсят нещо ново, категоричен е журналистът.
"На хората им е писнало и очакват някой да започне да управлява. Тази страна е изпаднала в неуправляемост. България не е Италия, не е Белгия. Не може да си позволи дълги години да няма правителство."
В българската политическа система има натрупани твърде много ненавист, омраза, демонстративно неуважение към опонента, сочи анализът на Диана Дамянова. Това е характерно за двупартийните модели, а нашите партии се държат, сякаш сме в такъв модел, подчерта тя.
ГЕРБ е стационирана в един подобен бъдещ двупартиен модел. В някакъв момент ще се оформи второто гнездо и тогава "ще могат да си се мразят колкото искат". В близките десетина години обаче, докато не се формира двупартийна система, не се очертава стабилно правителство, очерта картината Дамянова.
Веселин Стойнев вижда търсене на решения "през нова форма, чудо, иновация" и сега според него "най-вероятно ще залитнем към смяна на формата на държавно управление" в желанието си да решим нещата с магическа пръчка.
Запитани на кого президентът ще връчи третия мандат, Диана Дамянова посочи, че "няма никакво значение на кого ще го връчи", а Стойнев изтъкна, че функцията на мандатоносителя ще бъде "дотолкова, че да се нагласи датата на изборите".
Ако Конституционния съд отмени голяма част от съдебните реформи и върне служебните правителства на президента, това ще остави ПП-ДБ в много тежка ситуация, предупреди журналистът. По думите му, може да се стигне и до "детрониране" на Конституционния съд и обвиняването му в политическа пристрастност.
Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на стъпките на завиващата..
Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно..