В Троянско клиенти вече са получили писма с отказ "Електрохолд" да ги обезщети.
"В нито един случай не сме констатирали готовност на "Електрохолд" да плати обезщетението. На всички граждани се отговаря с едно и също писмо, в което "Електрохолд" отговаря, че по това време е имало сняг", обясни пред БНР кметът на Троян Донка Михайлова.
"Тези средства никога не е коментирано да стигнат до общините. Държавата трябваше директно да изплати на гражданите. Намерението беше те да бъдат приспаднати от предстоящите сметки за ток", посочи Михайлова относно двата милиона лева, отпуснати от служебния кабинет. От кметовете е била поискана детайлна информация за липсата на ток в отделните населени места, в кои часове се е случило това и кои са били засегнатите.
Има обаче и абонати, които са получили на електронните си пощи напомняне от "Електрохолд" да предоставят банкови сметки, за да получат въпросното обезщетение.
Двете компенсации – отпусканите от държавата и превежданите през ЕРП, са различни. Все още не е ясно как 2,2-та милиона, отпуснати от държавата, ще достигнат до ЕРП-тата. Хората могат да получат компенсациите си чрез сметките за ток за януари, които ще дойдат през февруари. На определен ред в сметката със знак минус ще бъде отразена именно тази компенсация. За да получат тези пари, потребителите не трябва да предприемат никакви действия.
Отделен процес е този, в който ЕРП ще изплащат компенсации на потребителите. За целта се подават жалби, които се разглеждат индивидуално. Ако жалбата бъде уважена, пари ще бъдат превеждани по банков път.
За да бъде удовлетворена, жалбата следва да е подадена от титуляра на партидата, да няма трайна липса на консумация на ток в имота повече от 13 месеца назад, както и токът да не е бил прекъсван поради неплатени задължения, уточняват от "Електрохолд".
До 24 февруари едва 1,8% от постъпилите искания не са отговаряли на изискванията, а изплащането на първите суми вече е в ход, съобщават от електроразпределителното дружество.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..