„Компютърни пирати изнудват „Дисни“ за „Карибски пирати“ 5“; „Компютърният вирус WannaCry, който предизвика най-големите досега поражения в световен мащаб, възкръсна с нова версия и продължава да поразява хиляди компютри”; „Опасният вирус WannaCry, който може би е свързан със Северна Корея, удари компютри в София и Варна“; „Хакерите, пуснали WannaCry, разполагат с още един опасен вирус“ – това гласят една малка част от заглавията, които завладяха онлайн медиите у нас. Причината е зловреден софтуер, който заключва данните на харддиска на компютри с „Windows” и иска потребителят да изпрати финансов откуп за отключването им. До момента вирусът е заразил над 200 хил. машини в повече от 100 държави, включително компютри на големи компании и държавни учреждения. Макар подобни технологични атаки да са известни още с представянето на телеграфната връзка през 1903 година, според специалисти мащабът на тази кибератака е „безпрецедентен“. Но какво всъщност представлява вирусът и доколко е опасен той за обикновения потребител? Архивирането на данни ли е най-добрият начин да се предпазим от подобен тип кибератаки? На какво ниво е киберсигурността в България и имаме ли достатъчно специалисти в тази област? Защо се превърна в актуална перифразираната българска поговорка „бели хакери за черни дни“ и какво се крие зад професията „бял хакер“?
Отговорите на тези въпроси потърсихме във „Време и половина“ заедно с Ваня Палейкова и Ясен Танев от сдружение „Сейфър – дигитално читалище за онлайн сигурност“.
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg