Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмица на руското кино в София и в Пловдив

Съвременното руско кино гостува в София и в Пловдив, представено от изявени млади кинотворци – актьорите Сергей Двойников и Никита Волков, режисьора Евгений Торес (Невски), кинокритика Дмитрий Савелиев и ръководителя на компания „Фест-филм” Сергей Брагин. 

Младият руски актьор Никита Волков е изпълнител на главната роля във филма "Чернова"

Роден е през 1993 г. в Санкт-Петербург. Още в началото на своята актьорска биография Никита Волков има шанса да бъде забелязан от легендарния кинорежисьор Александър Митта, който го ангажира за епизодична роля в историческата драма "Шагал – Малевич". През тинейджърските си години Никита Волков изучава сериозно хореография и професионално се занимава с плуване. Завършва Санкт-Петербургската държавна академия за театрално изкуство. За него започва да се говори повече през 2014-а след главната роля на Алексей Беляев в кинодрамата "Две жени" – екранна версия на известната пиеса на Тургенев "Месец на село" под режисурата на Вера Глаголева. По-късно актьорът участва и в други знакови кинопроекти като "Дядо Мраз. Битката на магьосниците", "Криза на нежната възраст", "Танци на смъртта". А сега Никита Волков е в главната роля във филма "Чернова" на режисьора Сергей Макрицкий по романа на популярния руски фантаст Сергей Лукяненко за живот в паралелни реалности. 

Театърът

Поканен е в трупата на престижния Театър "Ленсъвет". Там той прави забележителни роли като Григорий от "И най-мъдрият си е малко прост" и Муров в "Без вина виновни". Участва в спектаклите "Дон Кихот", "Страхувам се от любовта". Никита Волков има щастието да работи в театъра и под режисурата на Юрий Бутусов, когато младият актьор е поканен на сцената на Брехтовия театър и взема участие в знаковите постановки "Кабаре Брехт" и "Сън в лятна нощ". Ето какво сподели Никита Волков:

На първия спектакъл, на който ме заведоха – заспах

"Заспах на 20-ата минута и мама ме събуди едва накрая, когато вече всички наоколо ръкопляскаха. Така че не бих казал това първо ходене на театър да е повлияло някак върху избора ми на професия. Не – попаднах в театъра абсолютно случайно. Исках поначало да стана юрист, адвокат. Наистина съвършено случайно се озовах в Санкт-Петербургската държавна академия за театрално изкуство. С течение на времето обаче разбрах, че съдбата някак си ме отведе в Театралния. И в един момент стана така, че фактически не бях още приет за студент в Театралния институт, но вече се бях отказал от Юридическия. Беше си абсолютна рулетка."

Животът в паралелните реалности

"Преди години бях много впечатлен от екранизациите по произведения на Лукяненко "Нощен патрул" и "Дневен патрул". Като чух, че има проби за "Чернова", не таях големи надежди. Но, след като се запознах с режисьора Сергей Макрицкий, между нас се получи добър контакт – с нещо го впечатлих. А що се отнася до актуалността на темата за паралелните светове, аз самият обичам компютърните игри, научната фантастика ми е интересна."

От 23 до 31 октомври 2019 г. в София и в Пловдив се провежда традиционната „Седмица на руското кино в България“. В програмата на събитието са включени прожекциите на руски филми, произведени през последните две години: „Бик“ (режисьор Борис Акопов, 2019), „Вечният живот на Александър Христофоров“ (режисьор Евгений Шелякин, 2018), „Керосин“ (режисьор Юсуп Разиков, 2019), „Любовници“ (режисьор Елена Хазанова, 2019), „Трудностите на оцеляването“ (режисьор Евгений Торес, 2019), „Чернова“ (режисьор Сергей Мокрицки, 2018), „Аз отслабвам“ (режисьор Алексей Нужний, 2018). Организатори на филмовата седмица са Министерството на културата на Руската федерация, Посолството на Русия у нас, РКИЦ в София. Проектът е част от честването на 140-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Русия.

Входът е безплатен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Ю Дзиен

Ю Дзиен: На този свят човекът поначало е поетичен

По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..

публикувано на 22.11.24 в 14:02

Започва Фестивалът на авторския театър

Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..

публикувано на 22.11.24 в 12:35

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00