Създава се общоевропейско научноизследователско пространство срещу коронавируса, в което се търсят решения срещу кризата, а през юни-юли започват първите тестове в група от 200 души на европейското предложение за справяне с пандемията. След Европейския съвет от 23 април се разбра, че две големи европейски компании вече са много близо до лекарство (ваксина) срещу коронавируса. Българският еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриела коментира:
"Да, сред първите в света сме, но трябва да бъдем предпазливи, защото откритията понякога стават, когато най-малко ги очакваш и не там, където очакваш. Да, имаме европейски компании, които са сред най-напредналите. Имаме за първи път и положително мнение на Етична комисия. Юни-юли ще започнат първите тестове с група от 200 души. Ще се проверява дали ваксината е ефикасна, дали е безопасна. Другата критична фаза е производството, да се види какъв е капацитетът ни за производство и какво е необходимо да се направи, за да бъдем готови.
Само две седмици след като планът ни за действие беше приет от министрите на науката в ЕС, ние сме готови с първата европейска платформа за споделяна на данни. За първи път имаме отворена, сигурна платформа, която е част от т.нар. "Европейски облак за отворена наука". Тя дава възможност на научните изследователи да споделят данни, с които разполагат – епидемиологични, данни от предклинични и клинични тестове и т.н.
Координация, сътрудничество, инвестиция в наука – за мен това е най-доброто, за да можем да излезем най-бързо от тази криза."
Започва първият Европейски хакатон #EUvsVirus. Той ще се проведе онлайн. Има силно заявен интерес от всички държави-членки. Повече 12 000 участници от целия Европейски съюз са се регистрирали – представители на неправителствения сектор, бизнес организации, болници, университети, научни организации – ще направят своите предложения, а най-добрите ще бъдат селектирани и поканени да се присъединят към платформата на Европейския съвет по иновациите (ЕСИ). Тя ще им предостави достъп до инвеститори, фондации и други възможности за финансиране. Инициативата е под патронажa на българския еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел и се провежда от 24-ти до 26-и април.
"Изпращаме едно много силно послание с този хакатон. Всички обединени, независимо от областта, в която работят, да намерим решения, които да носят полза в краткосрочен план. Всички заедно да предложим креативни решения за справяне с коронавируса и последиците от него.
"В тази извънредна ситуация имаме нужда от спешни решения за новите предизвикателства, пред които сме изправени. Насърчавам всички иноватори, учени, хора с идеи, да предложат иновативни решения в борбата срещу коронавируса и да се включат в европейския хакатон. Тази инициатива е още един начин да обединим талантите на Европа за защита на здравето и живота на хората", коментира българският еврокомисар.
"Този вирус не познава граници, но и човешкият дух на солидарност също не познава граници – категорична е Мария Габриел – Основната мотивация остава желанието да помогнеш, да изразиш солидарност."
"Екипите ще работят в продължение на 48 часа и ще предложат решения, свързани с кризата – например с проблемите, пред които е изправена здравната система, икономиката, грижата за хора в уязвимо положение. Идентифицирали сме шест области: здраве и живот, икономическа дейност, социално и политическо сътрудничество, дистанционни методи за работа, дигитални финанси, предизвикателства в областта на гражданската защита или осигуряване на хранителната верига", информира Мария Габриел.
Днес, благодарение на новите технологии, могат да бъдат вземани по-бързо решения в трудни ситуации, каза българският еврокомисар.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg