На 29 март България отбелязва Деня военноинвалидите и пострадалите при изпълнение на воинските си конституционни задължения.
За годишнината разказва в “Нашият ден“ Петър Велчев, председател на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите:
“Посрещам деня със смесени чувства. Знаете, че цяла година сме на приливи и отливи да се видим и съберем. Но в крайна сметка нашата организация прави уникалната 106-годишнина от учредяването си. Искам преди всичко да пожелая много здраве и сили на нашите членове в страната. Те не са малко, над 3300 са в 99 структури.“
История на Съюза
“Нашето учредяване е на този ден през 1915 г. Тази година отбелязваме не само 106 години от учредяването си, но и от създаването на първия ни Закон за обгрижване на заслужилите за род и родина български граждани чрез Указ 45 на негово величество цар Фердинанд I. Освен това правим и 106 години от поемането под патронажа на върховния главнокомандващ на българската войска, Негово величество цар Фердинанд. Като по този начин обгрижването на тези наши членове става и на съответното ниво. Този патронаж е инспириран от Нейно величество царица Елеонора, българската майка, която е защитавала воините ни. 106 години ние отбелязваме и на нашия девиз, който е – “Всичко за България“.
През 1925 г. е вторият закон, също с указ на негово величество цар Борис III, когато се създава и отделение за грижи към военноинвалидите и военнопострадалите в Министерство на войната тогава. През 1936 г. е следващият закон, който е още по-обширен и обхваща много повече права и обгрижване на нашите хора.“
Съвремието
“Ние успяваме чак през 2005 г. да възстановим нашия закон и оттогава насам се опитваме непрекъснато да вкарваме неща и права в него. Но в последните години работим особено активно за повишаване на пенсията на военноинвалидите и искаме една промяна в Кодекса за социално осигуряване на член 86, където трябва да се смени основата на преизчисляване на пенсията. Тя в момента е на основата на социалната пенсия за старост, която е 141 лв. А искаме това да стане на основа на линията на бедност, за да може техните нищожни пенсии, които получават в момента, в размер от 162 до 212 лв. в зависимост от процента загубена работоспособност, да станат едни по-нормални пенсии за съществуването им.“
“Наред с това водим и борба с промяна в Закона за хората с увреждания, тъй като ние сме такава специфична категория хора с увреждания. За вписването на военноинвалидите и то тези с над 90 на 100 степен на увреждане и с чужда помощ. Да не им се дават тази финансова подкрепа в точка трета, а да си бъде там, където им се полага. Т.е. точка 5, където те получават 212 лв. подкрепа, а не 98.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Адаптацията в училище невинаги тръгва по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg