„За свободно, модерно и демократично държавно образование“ е младежка кампания, която набира скорост и поддръжници сред настоящи и бивши ученици, каквито сме всички ние. В началото е една анкета от пролетта на 2020 г. на Константин Сапатупов, тогава ученик в 11 клас на софийската Немска гимназия, по повод на съкратената пролетна ваканция. Само за дни в нея се включват 3268 ученици.
Днес Константин е вече студент първи курс, но идеята, че гласът на учениците трябва да бъде чут, го кара да продължава да работи за каузата. Оформя се група от съмишленици „Ученици за промяна“, която е подкрепена от българския клон на младежкото климатично и социално движение „Петъци за бъдеще“, възникнало от акциите в защита на климата на шведската ученичка Грета Тунберг. Учениците и учителите, а не чиновниците, са главните действащи лица в образованието и е редно те да имат свободата да избират съдържанието, начините и средствата за учене според потребностите и интересите на младите.
Министерството на образованието и науката би трябвало да установи регулярни канали за обратна връзка от учениците. Наложително е учебните дисциплини и програми да се актуализират, така че да служат за реалното израстване на младите, а не да ги засипват с огромен обем ненужна информация.
Физическото и психическото здраве, възпитанието в отговорност към обществото и природата, насърчаването на критичното мислене и творчеството, намаляване на неравенствата в образованието и достъп до качествено образование за всички, превръщане на училището в образец за ценностите, в които се възпитават учениците – това са част от исканията на младите. Всеки, който желае, може да се запознае с текста и да го подкрепи, напомня Константин Сапатупов, гост в рубриката „Всичко за образованието“. Освен него в звуковите файлове можете да чуете активистката от „Петъци за бъдеще – България“ Мартина Карагьозова и двама от участниците в шествието в София, проведено на 24 септември като част от кампанията „За свободно, модерно и демократично държавно образование“ – Мариана Младенова и Стоян Малчев.
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg