Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето е за учениците, а те искат промяна

4
Константин Сапатупов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Венета Гаврилова

„За свободно, модерно и демократично държавно образование“ е младежка кампания, която набира скорост и поддръжници сред настоящи и бивши ученици, каквито сме всички ние. В началото е една анкета от пролетта на 2020 г. на Константин Сапатупов, тогава ученик в 11 клас на софийската Немска гимназия, по повод на съкратената пролетна ваканция. Само за дни в нея се включват 3268 ученици.


Днес Константин е вече студент първи курс, но идеята, че гласът на учениците трябва да бъде чут, го кара да продължава да работи за каузата. Оформя се група от съмишленици „Ученици за промяна“, която е подкрепена от българския клон на младежкото климатично и социално движение „Петъци за бъдеще“, възникнало от акциите в защита на климата на шведската ученичка Грета Тунберг. Учениците и учителите, а не чиновниците, са главните действащи лица в образованието и е редно те да имат свободата да избират съдържанието, начините и средствата за учене според потребностите и интересите на младите.

Министерството на образованието и науката би трябвало да установи регулярни канали за обратна връзка от учениците. Наложително е учебните дисциплини и програми да се актуализират, така че да служат за реалното израстване на младите, а не да ги засипват с огромен обем ненужна информация.


Физическото и психическото здраве, възпитанието в отговорност към обществото и природата, насърчаването на критичното мислене и творчеството, намаляване на неравенствата в образованието и достъп до качествено образование за всички, превръщане на училището в образец за ценностите, в които се възпитават учениците – това са част от исканията на младите. Всеки, който желае, може да се запознае с текста и да го подкрепи, напомня Константин Сапатупов, гост в рубриката „Всичко за образованието“. Освен него в звуковите файлове можете да чуете активистката от „Петъци за бъдеще – България“ Мартина Карагьозова и двама от участниците в шествието в София, проведено на 24 септември като част от кампанията „За свободно, модерно и демократично държавно образование“ – Мариана Младенова и Стоян Малчев.



Снимки: Анастас Тарпанов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10

Ангел Демирев: Същественият будител в човешкия дух е Господ

Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...

публикувано на 05.11.24 в 16:30
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10