Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Еразъм +“ – нови възможности пред студентите

Мария Габриел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какви удобства дава новото приложение „Еразъм +“ с интегрирана европейска студентска карта, валидна в целия Европейски съюз? 

За приложението обяснява в “Нашият ден“ Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика.

“Това е нов етап в цифровизацията на програмата. Искаме да има на едно място цялата информация, от която се нуждаят участниците в програмата. Реално всичко ще може да бъде получено само с натискането на един бутон. Това означава по-малко стрес, по-малко време за административните изисквания и по-голяма гъвкавост.

По този начин участниците ще могат на едно място да търсят, подписват и избират дестинация за пътуване,  а също и подписват споразумения за обучение онлайн, да откриват събития и полезни съвети за избраната дестинация.

Така те имат и допълнителна възможност да се свържат с други техни връстници, с които да обменят информация, която ще им бъде определено полезна по време на техния обмен.

Друга важна част е, че те ще получат Европейска студентска карта, валидна за целия ЕС, а това за нас е една решаваща стъпка към европейското пространство за образование, към което се стремим.

Европейската студентска карта ще дава достъп и до услуги, музеи и културни дейности. Това е нещо, което всеки участник в програмата “Еразъм+“ ще има допълнителна възможност да открие.

Новото приложение е достъпно на всички езици в ЕС. Понастоящем има 4000 университета, които участват в мрежата. По този начин, благодарение на това, че и на техния език е достъпно приложението,  участниците могат не само да получават полезна информация,  но могат да подпишат и своето онлайн споразумение за обучение.

По този начин ще се повиши максимално ефективността и ползата от инициативата, защото цифровите процедури ще се превърнат и в стандарт за всички участващи висши учебни заведения.

Това за университетите означава и дигитално сключване на междуинституционални споразумения, дигитално договаряне на споразуменията за мобилност. До този момент имаме над 100 хил. изтегляния на програмата.“

Какво да очакваме от програмата през 2022-ра година?

“Най-напред важното е да продължим да си изпълняваме дейностите по Плана за действие за цифрово образование. В последната една година успяхме да реализираме много хубави инициативи.“

Повече за това с кои системи работи новото приложение можете да чуете от Мария Габриел в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58