Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Стефанов: Без здрава местна общност промяна е невъзможна

Казват, че човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. А колко вярна е тази популярна фраза, можете да се убедите от разговора с Ивайло Стефанов от Училището за соларни специалисти, което се намира в село Прахали, Габровско.

Училището запознава децата с принципите на кръговата икономика, биоземеделието, ветрогенераторите и соларните системи, но може би по-важното е, че ги провокира да мечтаят и да вярват във възможността да променят средата за добро.

"Защото, ако просто сменим един енергиен източник с друг и една консумация с друга, няма да постигнем кой знае какво и енергийният преход просто ще бъде поредният от поредицата преходи в нашия живот.

Без хора, без здрава и сплотена общност Индустрия 4.0, зелен преход, водородна икономика ще останат кухи понятия, разписани в книжни директиви. Нужна е здрава местна общност и подкрепа“ – каквито, за щастие, съществуват и по думите на Ивайло, не са малко.

Вероятно не е случайно, че Училището за соларни специалисти и проектът "Кръгове" са в Габрово – градът на първото новобългарско светско училище, един от индустриалните центрове на страната още отпреди Освобождението, градът е наречен "Българският Манчестър". В него през 1882 г. светва първата електрическа крушка. През 2019 г. в града е построен първият извънстоличен Технологичен парк. Регионален иновационен център "Амбициозно Габрово“, който има амбицията да подпомага иновациите и дигитализацията на бизнеса и публичната среда не само в Габрово, но и в целия регион.

"По градовете много по-лесно се случват нещата. Всеки познава всеки и затова, когато кажем "хайде да направим градина“ и когато видите баща и син да изграждат система за компостиране и да работят в споделената градина заедно, вместо всеки да гледа в телефона си, виждате, че е възможно. Трябва просто критична маса, убеден е Ивайло.

Промяната ще дойде от организации като нашата. Такива, които вярват в силата на местната общност и на това, че малкият човек има силата да променя нещата. Има немалко такива самоорганизирани общности и те са като светулки в цяла България, които не спират да се борят с вятърните мелници.“

Чуйте повече от звуковия файл.


Снимки – Училище за соларни специалисти
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05