Над 10 хил. служители на линейки, парамедици, медицински сестри, асистенти за спешна помощ, диспечери и работници от други сектори, ще стачкуват през февруари и март в отговор на спора с правителството, който продължава без резултат вече няколко месеца – за по-високо заплащане и по-добри условия на труд.
Синдикатите в Англия и Уелс планират да спрат работа на днешния 6 февруари, а също и на датите 20-и февруари, 6 и 20 март.
Стачката на медсестрите на практика е 48-часова и ще продължи и във вторник, освен ако изненадващо не се стигне до някакво решение на спора. В четвъртък пък повече от 4000 физиотерапевти ще стачкуват на територията на Англия. А в петък има нова стачка на парамедиците, но членуващи в други синдикати. Официална статистика показва, че в Ангиля има недостиг от 47 000 медицински сестри.
Коментар на случващото се във Великобритания направи за БНР българката Мария Петкова. Тя работи като старша медицинска сестра в частен рехабилитационен център. Въпреки че нейните условия на труд са по-добри от тези на нейните колеги в държавния сектор, тя подкрепя протеста. Разказва ни и за промените в начина на живот след Брекзит, свързани с недостига на работна ръка и непрекъснато растящата инфлация.
За какво протестират медицинските работници?
“Те протестират, защото са единни, защото не ги е страх, защото знаят, че ще излязат на протест и ще бъдат чути. Членувам в групи за медицински сестри в България и виждам страха в хората, че ако излязат на протест могат да бъдат уволнени и да останат без работа. Докато в Англия това го няма“, казва Петкова в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
“Цените на всичко скочиха много. Миналата година по това време нашият газ беше около 150-160 паунда, а този месец съм платила 305 паунда. Стандартът стана двоен.
В момента има ужасен недостиг на медицински персонал. В държавните болници не са добре заплатени, а работят много. Това кара хората да излизат на протести. Мисля, че ще има ефект от тях“.
Разликата с България…
“Различно е отношението между колегите. И отношението на персонала към пациентите. Бях В България преди известно време и за пореден път доказах на себе си, че съм направила правилния избор за себе си и семейството си. Най-важното нещо за един медик е отношението към пациента. Може би това беше една от причините, поради които се преместихме тук.
Заплащането е другото нещо, което влече хората към чужбина.
Надявам се някой ден в България медицинските сестри да бъдат чути, защото наистина искам някога да се завърна и да работя по професията си“, казва още тя в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg