Тя е родена в Молдова, в българското село Валя Пержей. Преди близо 30 години решава да поеме обратния път към прародината заедно със семейството си. С всички неизвестни, изпитания, болка и щастие от преживяването на една лелеяна от поколения мечта – да е на българска земя, под българското слънце, сред българска реч и хора – колкото близки, толкова и далечни – и с носталгията по родното място и близките, останали в земята, дала им подслон и шанс за нов живот в кървавото и размирно време преди два века.
Татяна, Таня Танасова е гостенка на предаването "За думите", а поводите за това са новата стихосбирка "Капчица любов", няколко награди ("Златен век" на Министерството на културата, паметен медал "Паисий Хилендарски" на Изпълнителната агенция за българите в чужбина) и чудесен личен юбилей.
Първият език, чрез който открива света, е старинният български диалект на нейните родители, ревниво пазен и предаван от поколения заедно с разказите за преселението и обещаното завръщане в родната земя. Книжовния български опознава с един речник и антология любовна лирика. Журналистическата работа в Кишинев и Болград също са в служба на българския дух и самопознание на сънародниците ни в Бесарабия.
В България посреща трудностите и несгодите на битието с упоритата вяра, че изпълнява дълга на дедите си в името на децата и внуците си. Пише, рисува, събира късчетата история на родовете си и дава кураж на хората, поели по пътя на завръщането или на поезията.
Чуйте разговора с Таня Танасова в звуковия файл.
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg