Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анастасия Стоева и дебютната ѝ стихосбирка "Неизвършени престъпления"

Разговор с писателката за времето, паметта, въображението и удоволствията от езика.

Снимка: @ars.scribens.publishing

Нощ в музея
събирам картини
от различни епохи
на живота си:
античността на детството,
когато като Платон питах
какво е добро;
а после – тъмните векове,
в които котките приличат
на криви хора
и рицари пробождат
лами и дракони;
ренесансовият портрет
на първите ми стъпки
в нов град
и барокът на разточителните
партита в малкия ми
тавански апартамент,
който тогава ми беше замък.

сега живея в мрачен реализъм,
но това е добре –
остават кубизмът,
сюрреализмът,
а накрая:
пърформансът на смъртта.

изкуствоведите на живота ми
твърдят, че ще става
само по-грозен
и по-сложен,
но какво значение има това
за картините,
които като колекционер-милионер
прибирам в мазето на съзнанието си,
за да не ги види никой,
но всички да знаят за тях.

побързай –
музеят затваря
след един час.
Анастасия Стоева
из "Неизвършени престъпления"


Анастасия Стоева е критик, поет, дизайнер, илюстратор и аниматор, изучавала анимационно кино в Нов български университет. Публикува разкази, статии, сценарии и стихове в различни периодични издания, сред които шотландското списание за литература и превод Interpret, Cineuropa, Zippy Frames, Литературен вестник, L’Europeo, Портал Култура, списание Кино и други. Пише редовно за културното издание Програмата, където работи като отговорен редактор до 2023 година, и списание Go Guide. Създава редица късометражни анимационни филми, като през 2020 сърежисира и анимира българския сегмент от проекта на ASIFA Spiritus Mundi: Animating the World. Автор и илюстратор на стихосбирката Неизвършени престъпления (Scribens, 2024). От 2023 е графичен дизайнер в издателство Musagena.

Премиера на "Неизвършени престъпления" от Анастасия Стоева е днес, 29 февруари, от 19.00 часа, в On The Rocks Bar, София.

Чуйте повече в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46