Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Философията има нужда и от празници


На 1 юни в София се проведе първият философски фестивал за ученици под надслов "Философия, философстване - бъдеще и бъдене". Домакин на събитието беше Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин", а организатори и инициатори – Асоциацията на преподавателите по философия с подкрепата на Сдружението на университетските преподаватели по философия.


В събитието участваха студенти, учители и ученици от различни софийски училища. Програмата включваше философски игри и дебати, философска лимонада, кинопрожекции, ролеви игри и театрални изпълнения, философски проекти и "Жива философия".


"Идеята беше да съберем младите хора, които философстват, по различен начин, да създадем усещане за общност… и в една такава заедност да покажем какво обичаме във философията и защо тя ни е ценна. Акцентът обаче основният беше и остава учениците, младите хора да бъдат активните и водещите в едно такова събитие", каза Теодора Тодорова, председателка на Асоциацията в рубриката "Всичко за образованието".


Д-р Евелина Варджийска, гл. ас. в Софийския университет, обърна внимание на философията като учебна дисциплина: "Предметът философия е много особен, той е много свободен предмет. Точно това, че е подценяван от някои или не е предмет на такива извънредни амбиции дава свобода на колегите за много творчество и прави като цяло средата в училище много по-хуманна. Струва ми се това е част от мисията на нашето присъствие в средното училище… Философията е една възможност младите хора да развият себе си като личности и да изградят една цялостна представа за света и за мястото си в него, т.е. нещо, което можем да наречем светоглед."

Специално за предаването ни участниците във фестивала отговориха на въпроса: "Без какво не може философията". Записите дължим на гл.ас. Николета Николова и на учениците от Национална гимназия по полиграфия и фотография. Отговорите им и разговора с Теодора Тодорова и Евелина Варджийска чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32