Първата ваксина за насекоми вече е факт. Учени в САЩ откриха средство срещу така наречения "американски гнилец" – характерно заболяване за пчелите в Северна Америка. За интересното откритие във "Време за наука" разказва Никола Кереков.
Американският гнилец е заразна болест, причинена от изключително устойчива спорообразуваща бактерия. Заразата засяга ларвите на пчелите и може да убие цяла колония за три седмици. Появи ли се веднъж на територията на пчелина, всичко засегнато трябва да бъде изгорено, тъй като огънят е единственото средство до този момент, което успява да пробие защитата на бактерията.
Новоизобретената ваксина срещу американски гнилец е от типа орални ваксини, които се приемат заедно с храната. Тя съдържа инактивирани бактерии – такива, които вече са убити под силно температурно въздействие. Ваксината е много ефективна и защитава дори следващото поколение пчели, тъй като кралицата я предава на своите яйца.
Малко след като ваксината е одобрена в САЩ, Канада също поисква да въведе медикамента и на своя територия. Американският гнилец е разпространено заболяване и там, а до този момент стопаните разполагат единствено с не особено ефективни антибиотици.
По време на проучване ваксината проявява неочакван ефект – оказва се, че предпазва и срещу вируси. Пчелите не образуват антитела, а имат вродена имунна система, която разпознава конкретни патогени, без да изгражда отговор. Изглежда ваксината, насочена срещу бактерии, успява да преборва и вируси.
Все още не е ясно дали ваксината би имала ефект и срещу така наречения "европейски гнилец" – заболяване със сходни симптоми, но причинено от съвсем друга бактерия на територията на Стария континент.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от I век след Христа, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" на БНР ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически..
В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg