Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създадена е първата ваксина за пчели

Снимка: Pixabay

Първата ваксина за насекоми вече е факт. Учени в САЩ откриха средство срещу така наречения "американски гнилец" – характерно заболяване за  пчелите в Северна Америка. За интересното откритие във "Време за наука" разказва Никола Кереков.

Американският гнилец е заразна болест, причинена от изключително устойчива спорообразуваща бактерия. Заразата засяга ларвите на пчелите и може да убие цяла колония за три седмици. Появи ли се веднъж на територията на пчелина, всичко засегнато трябва да бъде изгорено, тъй като огънят е единственото средство до този момент, което успява да пробие защитата на бактерията.

Новоизобретената ваксина срещу американски гнилец е от типа орални ваксини, които се приемат заедно с храната. Тя съдържа инактивирани бактерии – такива, които вече са убити под силно температурно въздействие. Ваксината е много ефективна и защитава дори следващото поколение пчели, тъй като кралицата я предава на своите яйца.

Малко след като ваксината е одобрена в САЩ, Канада също поисква да въведе медикамента и на своя територия. Американският гнилец е разпространено заболяване и там, а до този момент стопаните разполагат единствено с не особено ефективни антибиотици.

По време на проучване ваксината проявява неочакван ефект – оказва се, че предпазва и срещу вируси. Пчелите не образуват антитела, а имат вродена имунна система, която разпознава конкретни патогени, без да изгражда отговор. Изглежда ваксината, насочена срещу бактерии, успява да преборва и вируси.

Все още не е ясно дали ваксината би имала ефект и срещу така наречения "европейски гнилец" – заболяване със сходни симптоми, но причинено от съвсем друга бактерия на територията на Стария континент.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Проф. Кристалина Стойкова: Процесите на планетата Земя са циклични

С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..

публикувано на 18.05.25 в 10:00

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45