Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споделени велосипеди: По-зеленият път към бъдещето

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

| обновено на 27.01.25 в 11:42

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града.

Компанията, основана от трима млади предприемачи – Енрико Маринов (27), Асен Янков (27) и Симона Йончева (29), вече променя облика на градската мобилност в България.

Движение в градски условия: предизвикателства и възможности

Енрико Маринов споделя, че средната дължина на пътуванията, извършвани от потребителите на Cyrcl, е около пет километра. Въпреки това, не липсват клиенти, които използват велосипедите за далеч по-дълги разстояния – от единия до другия край на града. В сравнение със споделените автомобили, които често се използват и за извънградски пътувания, велосипедите на Cyrcl са предназначени за градска среда, като предлагат удобство и активен начин за придвижване.

Според Енрико инфраструктурата в България остава сериозно предизвикателство. "Реално нямаме добре изградена инфраструктура, която да осигурява безопасност и пълно удобство", обяснява той. Съществуващите велоалеи са несвързани, което води до неудобства за крайните потребители. Cyrcl обаче се стреми да промени това, като създава условия за жителите на София (а в бъдеще и на други градове) да избират зелени, устойчиви и здравословни алтернативи за транспорт.


Личната мотивация зад Cyrcl

За Симона Йончева всичко започва с интереса към хората, техните навици и начина им на живот. "Цялостното съществуване е като едно пътешествие", казва тя, като акцентира върху желанието си да разбере човешкото поведение в контекста на бизнеса. За нея частният бизнес е следваща стъпка в това изследване, съчетавайки иновации и устойчиви практики.

Симона споделя и личната си привързаност към България: "Прибрахме се, защото привързаността към дома за нас е много голям фактор." Тя и екипът ѝ се вдъхновяват от възможността да пренесат добри практики и знания, придобити в чужбина, обратно в родината.

Бъдещето на устойчивата мобилност

Cyrcl не е просто бизнес модел, а мисия – да трансформира градската мобилност, като я направи по-достъпна, екологична и полезна за здравето. Въпреки предизвикателствата, Симона и Енрико са уверени в бъдещето на устойчивия транспорт в България и вярват, че иновациите могат да бъдат двигател на положителна промяна.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21

Първоначалната мотивация да посегнеш към дрогата е положителното очакване

"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..

публикувано на 05.02.25 в 08:05